Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Podatnicy mają szanse na odzyskanie nadpłaconego podatku w ryczałcie od dochodów spółek (estoński CIT). Czym jest nadpłata podatku oraz jakie są procedury jej odzyskania? Sprawdź, jak odzyskać nadpłaconą kwotę w estońskim CIT i jak odliczyć straty z lat ubiegłych.
Kiedy powstaje nadpłata podatku
Za nadpłatę podatku uważa się m.in. kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej (art. 72 §1 i 2 Ordynacji podatkowej). W przypadku gdy podatnik kwestionuje zasadność pobranego przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje podatnikom, płatnikom i inkasentom, jednakże płatnik lub inkasent jest uprawniony do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, jeżeli wpłacony organowi podatkowemu podatek nie został pobrany od podatnika.
Zwrot nadpłaty
Utrwalona praktyka organów podatkowych pokazała, że nadpłata podatku może zostać zwrócona bez wydawania decyzji o stwierdzeniu nadpłaty. Przepisy Ordynacji podatkowej wskazują, że jeżeli z przepisów prawa podatkowego wynika obowiązek złożenia zeznania (deklaracji) to podatnik, płatnik lub inkasent równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty ma obowiązek złożyć skorygowane zeznanie podatkowe lub deklarację.
W takim przypadku gdy prawidłowość skorygowanego zeznania lub deklaracji nie budzi wątpliwości, organ podatkowy zwraca nadpłatę, bez wydawania decyzji stwierdzającej nadpłatę.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.