Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Inwestowanie w integrację zespołu może przynieść wymierne korzyści dla firmy. Dzięki organizacji różnorodnych wydarzeń, takich jak: wyjazdy, spotkania sportowe czy wyjścia do teatru, poprawia się komunikacja, zaangażowanie oraz efektywność pracowników. Czy takie działania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Poznaj stanowisko fiskusa.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Wydatki na integrację zespołu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te są związane z prowadzoną działalnością i mają na celu zintegrowanie zespołu, co jest związane przyczynowo-skutkowo z uzyskaniem, zachowaniem lub zabezpieczeniem przychodów.Potwierdza to interpretacja dyrektora KIS nr 0111-KDIB1-2.4010.574.2023.3.MK.
Spółka, która wystąpiła z wnioskiem o interpretację, organizuje spotkania o charakterze szkoleniowo-integracyjnym, integracyjnym oraz imprezy okolicznościowe (np. świąteczne), mające na celu zintegrowanie bądź podziękowanie zespołowi za dobre wyniki w obszarze działalności spółki. Spotkania organizowane są w postaci np.: wyjazdów czy spotkań szkoleniowo-integracyjnych, wyjścia do restauracji, jak również imprez o charakterze sportowym, czy też integracyjno-kulturalnym. Na imprezy zapraszani są wyłącznie pracownicy spółki, udział w imprezach ma charakter dobrowolny.
W ramach organizacji imprez integracyjnych dla pracowników, spółka ponosić będzie wszelkie niezbędne wydatki m.in. usługi hotelowe (nocleg, wyżywienie, sala konferencyjna), warsztaty/atrakcje zespołowe o charakterze integracyjnym/motywacyjnym, koszty dojazdu do miejsca spotkania, ubezpieczenie, usługi kulturalno-edukacyjne (np. bilety do teatru).
Imprezy nie są wystawne ani okazałe, ich celem jest „inwestowanie” środków spółki w pracowników. Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na organizację imprez integracyjnych dla pracowników opisanych w stanie faktycznym? Przedsiębiorstwo uważało, że tak. Organ podatkowy przyznał spółce rację.
Aby wydatek poniesiony przez podatnika stanowił dla niego koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione następujące warunki:
- wydatek został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
- jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
- pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
- poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
- został właściwie udokumentowany,
- nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Organizowane imprezy mają na celu poprawę komunikacji w różnorodnych zespołach, integrację i niwelowanie różnic w zespołach o zróżnicowanej strukturze, a w konsekwencji zwiększenie zaangażowania pracowników, co sprzyja poprawie współpracy między pracownikami.
Spotkania pracownicze mają też na celu poprawę relacji między pracownikami, co bezpośrednio wpływa na efektywne wyniki projektowe. Udział pracowników w firmowych imprezach integracyjnych ma więc na celu przyczynienie się do utrzymania motywacji do należytego wykonywania obowiązków i odpowiedniego poziomu satysfakcji z pracy, co stanowi zachętę do dalszej pracy w spółce.
W konsekwencji wydatki na organizację opisanych imprez o charakterze integracyjnym, spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Warunki uznania wydatków na organizację integracyjnych imprez pracowniczych za koszty uzyskania przychodów:
Wydatek poniesiony przez podatnika musi być rzeczywisty, pozostawać w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, mieć na celu uzyskanie, zachowanie lub zabezpieczenie przychodów, oraz być właściwie udokumentowany.
Wydatek nie może znajdować się w grupie wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Wydatki na organizację integracyjnych imprez pracowniczych mogą być odliczone, pod warunkiem wykazania ich związku z prowadzoną działalnością i wpływu na możliwość powstania przychodu.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS, nr 0111-KDIB1-2.4010.574.2023.3.MK
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.