Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Przepisy nie regulują tego, jak długo certyfikat rezydencji, wydany przez właściwy organ administracji podatkowej, zachowuje swoją aktualność. W konsekwencji dokument ten zachowuje ważność do czasu, aż nie ulega zmianie potwierdzony w nim stan faktyczny.
Sprawa dotyczyła banku, który wypłaca należności zagranicznym osobom prawnym oraz fizycznym. Jako płatnik zobowiązany jest do obliczenia podatku oraz przygotowania i złożenia określonych informacji i deklaracji podatkowych.
Bank zwrócił się do ministra finansów z pytaniem, czy certyfikat rezydencji, który nie wskazuje daty, do której obowiązuje, zachowuje swoją aktualność do momentu aż nie zmieni się stan faktyczny wskazany w tym dokumencie dopóki ).
Bank twierdził, że tak. Organ podatkowy przyznał rację podatnikowi, z czym nie zgodził się minister finansów. Zmienił on z urzędu interpretację wydaną przez Izbę Skarbową w Warszawie (nr DD4/033/084/MMQ/PPA/10/1047).
Sprawa trafiła do sądu.
Warszawski Sąd Administracyjny w Warszawie nie zgodził się z ministrem finansów i uchylił zmienioną interpretację podatkową. W ustnym uzasadnieniu sąd wyjaśnił, że certyfikaty rezydencji zachowują ważność tak długo, aż nie zmieni się wskazany w nich stan faktyczny.
Pytanie do eksperta: Czym jest certyfikat rezydencji i jakie powinien zawierać obowiązkowe dane, aby był uznany za ważny?
Wyrok komentuje Maciej Soprych
członek zarządu w spółkach kapitałowych, członek ACCA
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.