Zwolnienia z akcyzy 2025 – nowe rozporządzenie Ministra Finansów od 1 lipca br.

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 25 kwietnia 2025
Zwolnienia z akcyzy 2025 – nowe rozporządzenie Ministra Finansów

Zwolnienia z akcyzy 2025 będą regulowane nowym rozporządzeniem Ministra Finansów, którego projekt opublikowano w kwietniu. Dokument ten wprowadza istotne zmiany w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów – zarówno dla producentów i importerów, jak i dla struktur wojskowych NATO oraz UE. Część regulacji zacznie obowiązywać już 1 lipca 2025 r., a niektóre – miesiąc później. Sprawdź, czego dokładnie dotyczą zmiany, kto skorzysta ze zwolnienia i jakie obowiązki będą ciążyć na podatnikach akcyzy.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym polegają zmiany w ustawie o podatku akcyzowym, dotyczące  urządzeń do waporyzacji,  saszetek nikotynowych i innych wyrobów nikotynowych
  • Jaki wpływ mają te zmiany na projekt nowego rozporządzenia MF
  • Od kiedy zaczną obowiązywać przewidziane w nim regulacje 

Sprawdź też:

Zwolnienia z akcyzy 2025 – co zmienia nowe rozporządzenie MF

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od akcyzy. Ma ono zastąpić dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1891).

Akcyza na urządzenia do waporyzacji i saszetki nikotynowe – nowe zasady

Nowe regulacje mają zawiązek m.in. ze zmianami na poziomie ustawowym. Chodzi tutaj przede wszystkim o nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, w ramach której  daniną tą  zostały objęte  nowe  kategorie wyrobów akcyzowych. Jest to efektem ustawy z 20 lutego 2025 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2025 r. poz. 340). Dotyczy to:

  • urządzeń do waporyzacji (tj. wielorazowych papierosów elektronicznych, podgrzewaczy oraz urządzeń wielofunkcyjnych),,
  • saszetek nikotynowych,
  • innych wyrobów nikotynowych.

Jak wyjaśnili autorzy projektu, jednocześnie wspomniana nowelizacja ustawy (obowiązująca zasadniczo od 1 kwietnia 2025 r.) przewidziała zwolnienie ww. wyrobów od akcyzy w sytuacjach, gdy zwolnieniem są objęte inne podobne wyroby, w tym np. wyroby nowatorskie. Z tego względu podobne rozwiązanie należało przyjąć w stosunku do zwolnień od akcyzy uregulowanych w rozporządzeniu.

W konsekwencji w projekcie nowego rozporządzenia MF – które w dużym stopniu jest powieleniem dotychczas obowiązujących przepisów w tym zakresie – znalazły się  stosowne zapisy dotyczące zwolnień od akcyzy, przewidzianych dla saszetek nikotynowych i innych wyrobów nikotynowych, jak również dla urządzeń do waporyzacji. 

Przykładowo jeśli  chodzi o tę ostatnią kategorie wyrobów (tj. o urządzenia do waporyzacji) – to po wejściu w życie nowego rozporządzenia MF, będą one podlegały zwolnieniu od akcyzy, jeśli będą:

  • przeznaczane do badań naukowych lub badań związanych z jakością wyrobu,
  • sprzedawane w sklepach usytuowanych na terenie wolnych obszarów celnych lub składów celnych w portach lotniczych lub portach morskich zlokalizowanych na przejściach granicznych podróżnym udającym się poza terytorium Unii Europejskiej,
  • sprzedawane w mesach i stołówkach Dowództwa Sojuszniczego dla osób uprawnionych,
  • importowane jako mienie członków sił zbrojnych USA oraz personelu cywilnego sił zbrojnych USA.

Zwolnienia z akcyzy dla sił zbrojnych NATO i UE

Zawarte w dotychczasowym rozporządzeniu przepisy nie przewidują możliwości, żeby siły zbrojne państw członków NATO i państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) mogły samodzielnie ubiegać się o zwrot akcyzy w przypadku dokonania przez nie zakupów w Polsce, w związku z ich przebywaniem tutaj w ramach realizowanej współpracy państw w zakresie polityki obrony (nie dotyczy to przypadków przebywania sił zbrojnych-członków NATO w ramach ustanowionych w Polsce Dowództw Sojuszniczych).

Nowe przepisy mają to zmienić, umożliwiając po ich wejściu w życie nabywanie w Polsce zwolnionych od akcyzy m.in. :

  • paliwa przeznaczonego do użycia w służbowych agregatach grzewczych i prądotwórczych oraz energii elektrycznej używanej do celów służbowych – przez siły zbrojne NATO,
  • paliwa używanego w służbowych pojazdach, statkach powietrznych i okrętach oraz paliwa przeznaczonego do użycia w służbowych agregatach prądotwórczych i grzewczych, a także energii elektrycznej używanej do celów służbowych – przez siły zbrojne Unii Europejskiej.
Zapamiętaj! Zwolnienie od podatku akcyzowego ma również dotyczyć dokonywania bez akcyzy importu i nabycia wewnątrzwspólnotowego przez siły zbrojne UE, paliw używanych w służbowych pojazdach, statkach powietrznych i okrętach tych sił oraz paliw przeznaczonych do użycia w służbowych agregatach prądotwórczych i grzewczych tych sił.

Ponadto projekt przewiduje, że siły zbrojne NATO i siły zbrojne UE będą mogły samodzielnie dokonywać zakupów wyrobów akcyzowych i złożyć wniosek do właściwego organu podatkowego o zwrot akcyzy, zapłaconej wcześniej przez podatnika i, co do zasady, wliczonej w cenę sprzedawanego wyrobu akcyzowego.

Zwolnienia z akcyzy 2025 – daty wejścia w życie zmian

Nowe rozporządzenie Ministra Finansów zasadniczo ma wejść w życie 1 lipca 2025 r. Jednakże przepisy w zakresie saszetek nikotynowych i innych wyrobów nikotynowych, zgodnie z treścią  § 45 projektu, będą stosowane dopiero od  1 sierpnia 2025 r.

Źródło:

  • projekt (z 3 kwietnia 2025 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz