Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Zwolnienia z akcyzy 2025 będą regulowane nowym rozporządzeniem Ministra Finansów, którego projekt opublikowano w kwietniu. Dokument ten wprowadza istotne zmiany w stosunku do dotychczas obowiązujących przepisów – zarówno dla producentów i importerów, jak i dla struktur wojskowych NATO oraz UE. Część regulacji zacznie obowiązywać już 1 lipca 2025 r., a niektóre – miesiąc później. Sprawdź, czego dokładnie dotyczą zmiany, kto skorzysta ze zwolnienia i jakie obowiązki będą ciążyć na podatnikach akcyzy.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) został opublikowany projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od akcyzy. Ma ono zastąpić dotychczas obowiązujące w tym zakresie rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1891).
Nowe regulacje mają zawiązek m.in. ze zmianami na poziomie ustawowym. Chodzi tutaj przede wszystkim o nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, w ramach której daniną tą zostały objęte nowe kategorie wyrobów akcyzowych. Jest to efektem ustawy z 20 lutego 2025 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2025 r. poz. 340). Dotyczy to:
Jak wyjaśnili autorzy projektu, jednocześnie wspomniana nowelizacja ustawy (obowiązująca zasadniczo od 1 kwietnia 2025 r.) przewidziała zwolnienie ww. wyrobów od akcyzy w sytuacjach, gdy zwolnieniem są objęte inne podobne wyroby, w tym np. wyroby nowatorskie. Z tego względu podobne rozwiązanie należało przyjąć w stosunku do zwolnień od akcyzy uregulowanych w rozporządzeniu.
W konsekwencji w projekcie nowego rozporządzenia MF – które w dużym stopniu jest powieleniem dotychczas obowiązujących przepisów w tym zakresie – znalazły się stosowne zapisy dotyczące zwolnień od akcyzy, przewidzianych dla saszetek nikotynowych i innych wyrobów nikotynowych, jak również dla urządzeń do waporyzacji.
Przykładowo jeśli chodzi o tę ostatnią kategorie wyrobów (tj. o urządzenia do waporyzacji) – to po wejściu w życie nowego rozporządzenia MF, będą one podlegały zwolnieniu od akcyzy, jeśli będą:
Zawarte w dotychczasowym rozporządzeniu przepisy nie przewidują możliwości, żeby siły zbrojne państw członków NATO i państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) mogły samodzielnie ubiegać się o zwrot akcyzy w przypadku dokonania przez nie zakupów w Polsce, w związku z ich przebywaniem tutaj w ramach realizowanej współpracy państw w zakresie polityki obrony (nie dotyczy to przypadków przebywania sił zbrojnych-członków NATO w ramach ustanowionych w Polsce Dowództw Sojuszniczych).
Nowe przepisy mają to zmienić, umożliwiając po ich wejściu w życie nabywanie w Polsce zwolnionych od akcyzy m.in. :
Ponadto projekt przewiduje, że siły zbrojne NATO i siły zbrojne UE będą mogły samodzielnie dokonywać zakupów wyrobów akcyzowych i złożyć wniosek do właściwego organu podatkowego o zwrot akcyzy, zapłaconej wcześniej przez podatnika i, co do zasady, wliczonej w cenę sprzedawanego wyrobu akcyzowego.
Nowe rozporządzenie Ministra Finansów zasadniczo ma wejść w życie 1 lipca 2025 r. Jednakże przepisy w zakresie saszetek nikotynowych i innych wyrobów nikotynowych, zgodnie z treścią § 45 projektu, będą stosowane dopiero od 1 sierpnia 2025 r.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.