MF poinformowało, że na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) jest już dostępna nowa usługa w zakresie elektronicznego składania wniosków o wydanie, zmianę lub cofnięcie zezwoleń akcyzowych.
Ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta w dniu 26 maja br. Nowelizacja wejdzie w życie 1 lipca 2022 r., jednak część jej przepisów zaczęła obowiązywać już 28 maja br., tj. z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Z początkiem maja br. zmieni się status niektórych produktów pod kątem ich oznaczania do celów podatku akcyzowego. Po zmianie wszystkie wyroby nowatorskie oraz płyny do papierosów elektronicznych przeznaczone do sprzedaży trzeba będzie oznaczać legalizacyjnymi znakami akcyzy.
Sprowadzony z UE alkohol etylowy jest zwolniony z akcyzy, jeżeli został skażony euroskażalnikiem lub metodą zgłoszoną przez państwo członkowskie, w którym nastąpiło skażenie takiego alkoholu – wyjaśnił minister finansów w najnowszej interpretacji ogólnej.
Podstawą zwolnienia od akcyzy alkoholu etylowego całkowicie skażonego we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej jest jego prawidłowe skażenie. Wątpliwości dotyczyły tego, jakimi skażalnikami musi zostać skażony alkohol etylowy, aby dla celów podatku akcyzowego został uznany za alkohol całkowicie skażony zwolniony od akcyzy na podstawie art. 30 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym.
Minister finansów wyjaśnił, że w przypadku importu do Polski za alkohol całkowicie skażony uznaje się alkohol skażony euroskażalnikiem lub alkohol skażony metodami zgłoszonymi przez Polskę.
Wyroby akcyzowe znajdując się w procedurze zawieszenia poboru akcyzy, które stały się nieprzydatne do spożycia, mogą korzystać ze zwolnienia z akcyzy. Wcześniej muszą za zgodą naczelnika urzędu celnego zostać zniszczone w składzie podatkowym.
Przedsiębiorstwa, które zajmują się transportem publicznym nie będą płacić podatku akcyzowego od kupionego paliwa. Aby móc skorzystać ze zwolnienia, konieczne będzie spełnienie określonych wymogów.
Podatnik, który kupi wyroby węglowe do celów opałowych, zużywanych do wypieku pieczywa będzie mógł od 2014 r. korzystać ze zwolnienia z akcyzy, jeśli udział zakupu wyrobów węglowych w produkcji sprzedanej za 2013 r. wyniesie przynajmniej 10%.
31 października 2013 r. kończy się obowiązujące obecnie zwolnienie od akcyzy dla gazu ziemnego przeznaczonego na cele opałowe. Po tym dniu gaz ziemny będzie opodatkowany. Nowe przepisy przewidują jednak liczne zwolnienia z tego podatku. Nowelizacja już została podpisana przez prezydenta.
17 października prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku akcyzowym, która implementuje dyrektywę Rady 2003/96/WE w sprawie restrukturyzacji wspólnotowych przepisów ramowych dotyczących opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.
Od 1 listopada 2013 r. akcyza obejmie wyroby gazowe. Jednak nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym wprowadza szeroki katalog zwolnień podatkowych w obrocie wyrobami gazowymi dla celów opałowych. W piątek Sejm poparł poprawki Senatu rozszerzające katalog zwolnień.
Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym jest związana z upływem okresu przejściowego na opodatkowanie akcyzą gazu ziemnego przeznaczonego do celów opałowych określonego w dyrektywie unijnej, który kończy się 31 października 2013 r. Z tym dniem przestanie obowiązywać zwolnienie od akcyzy gazu ziemnego przeznaczonego dla celów opałowych i do tego dnia powinna nastąpić pełna implementacja przepisów unijnych w tym zakresie. W środę Komisja Finansów Publicznych zgodziła się na przyjęcie poprawek Senatu, które rozszerzają katalog zwolnień z akcyzy.
Podmiot, który wystawił dokument dostawy wyrobów węglowych, sporządza kwartalne zestawienie wystawionych dokumentów. Jeden egzemplarz tego zestawienia przekazuje naczelnikowi urzędu celnego.
20 września 2013 r. weszło w życierozporządzenia ministra finansów z 16 września 2013 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy (dalej: rozporządzenie). Stanowi ono w głównej mierze realizację obowiązku wydania aktu wykonawczego w związku ze zmianą treści upoważnienia zwartego w ustawie akcyzowej, niemniej jednak zawiera również kilka nowości.
Sprawdź też:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip