Wkrótce więcej wyrobów nikotynowych zostanie objętych akcyzą

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 6 maja 2024
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt ustawy, który zakłada istotne zmiany w ustawie o podatku akcyzowym

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się projekt ustawy, który zakłada istotne zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, to wspomnianym podatkiem zostaną objęte kolejne kategorie wyrobów zawierających nikotynę. 

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak MF tłumaczy potrzebę zmian w ustawie o akcyzie w zakresie wyrobów nikotynowych
  • Jaki ma być zakres wspomnianych zmian
  • Kiedy projekt nowelizacji zostanie przyjęty przez Radę Ministrów

Sprawdź też:

Projekt nowelizacji przepisów w zakresie wyrobów tytoniowych przyjęty przez rząd

MF planuje zmiany w akcyzie dotyczące opodatkowania saszetek nikotynowych

Poznaj wyjaśnienia MF w zakresie stosowania e-SAD do niektórych wyrobów

MF chce zmiany definicji wyrobów nowatorskich

Od 20 maja wszystkie wyroby tytoniowe w systemie Track&Trace

Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem przepisów, który przewiduje m.in. zmiany w ustawie z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym o podatku akcyzowym. Mają one polegać m.in. na wprowadzeniu regulacji dotyczących opodatkowania akcyzą dwóch nowych kategorii wyrobów, tj.:

  • saszetek nikotynowych oraz
  • innych wyrobów nikotynowych.

W wyniku omawianych zmian, produkty te zostaną zaliczone do wyrobów akcyzowych. Będą do nich miały zastosowanie ogólne przepisy dotyczące opodatkowania akcyzą tego rodzaju wyrobów. Saszetki nikotynowe oraz inne wyroby nikotynowe będą również podlegały obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy. Stawka podatku na nie ma wzrastać stopniowo. Zgodnie z założeniami projektu,  w 2025 roku – wyniesie ona  100 zł/kg, w 2026 roku – 200 zł/kg,  aby docelowo w 2027 roku osiągnąć poziom 300 zł za każdy kilogram.

Rozszerzenie definicji wyrobów nowatorskich

Ponadto ma zostać rozszerzona definicja tzw. wyrobów nowatorskich, która już od dłuższego czasu funkcjonuje na gruncie przepisów ustawy o podatku akcyzowym. Została  ona zawarta w art. 2 ust. 1 pkt 36 wspomnianego aktu prawnego. Przypomnijmy, że w świetle tej definicji w jej aktualnym brzmieniu, warunkiem uznania za wyrób nowatorski wyrobu spełniającego kryteria ustawowe – jest obecność w jego składzie tytoniu. Takimi wyrobami są m.in. mieszaniny, w których składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy.

Natomiast po nowelizacji  podatkiem akcyzowym  zostaną także objęte wyroby beztytoniowe, zarówno z nikotyną jak i bez nikotyny.

Uzasadnienie zmian w przepisach

Jak tłumaczą projektodawcy, od kilku lat, w Polsce i na świecie, kształtuje się rynek beztytoniowych wyrobów nikotynowych, które mogą być używane do wchłaniania nikotyny przez organizm ludzki oraz wyrobów, w których tytoń jest zastępowany innym surowcem, najczęściej roślinnym np. herbatą, konopiami siewnymi, czerwonokrzewem (rooibos) itp. Biorąc pod uwagę charakter tych wyrobów oraz ich substytucyjność w stosunku do szeroko rozumianych wyrobów tytoniowych,  nieuniknione stało się objęcie tych wyrobów podatkiem akcyzowym. W informacji dotyczącej nowego projektu podkreślono, że wyroby te nie są objęte na poziomie unijnym zharmonizowaną akcyzą w zakresie struktury i stawek podatku akcyzowego, a także produkcji i przemieszczania wyrobów akcyzowych.

Do zmiany nie tyko ustawa o akcyzie

Oprócz ustawy o podatku akcyzowym, mają się zmienić także przepisy kilku innych ustaw. Przy czym dotyczy to także innych ustaw podatkowych. Oprócz bowiem ustawy z 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym, modyfikacji zostaną poddane także ustawa o PIT, ustawa o CIT, czy przepisy Kodeksu karnego skarbowego. Z wyjaśnień  autorów projektu wynika, że zmiany w tym zakresie w dużym stopniu  będą mieć charakter dostosowujący. 

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał 2024 roku.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz