Pytanie:
Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od początku 2008 r., opodatkowaną w roku podatkowym 2012 w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Jest również płatnikiem podatku VAT. Z dniem 1 lipca 2011 r. podatnik zawiesił działalność na okres 24 miesięcy, dokonując odpowiedniego zgłoszenia w urzędzie miejskim. W maju 2012 r. podatnik sprzedał samochód osobowy (na złom), będący jego majątkiem prywatnym (a który był środkiem trwałym w spółce cywilnej, której wspólnikiem był wcześniej podatnik, a w wyniku likwidacji spółki z końcem 2007 r. stał się jego majątkiem prywatnym). Samochód nie został wprowadzony do jednoosobowej działalności, jaką prowadzi teraz podatnik. Działalność prowadzona w formie spółki cywilnej opodatkowana była na zasadach ogólnych.- Czy stawkę podatku dochodowego od takiej sprzedaży należy określić w wysokości właściwej dla ryczałtu ewidencjonowanego (na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f uzpdof), gdyż na takich zasadach rozlicza się podatnik w chwili sprzedaży, czy też wg stawek właściwych dla opodatkowania na zasadach ogólnych (na podstawie art. 14 ust.2 pkt 17) w związku z tym, że samochód nie był wykorzystywany w prowadzonej teraz jednoosobowej działalności gospodarczej, będącej opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego?
- Kiedy rozliczyć podatek dochodowy, jeżeli sprzedaży dokonano w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej?
- Czy od ww. sprzedaży wystąpi obowiązek podatkowy w podatku VAT? Podatek VAT należny z remanentu likwidacyjnego spółki cywilnej, na którym wykazany był również ww. samochód osobowy, został wykazany w deklaracji VAT-7 za grudzień 2007 r.
Pozostało jeszcze 61% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Magdalena Płachecka
Konsultant podatkowy, absolwent Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Praktykę zawodową zdobywa
w spółce doradztwa podatkowego. Autor publikacji z pogranicza prawa gospodarczego i podatkowego.