Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Wojna w Ukrainie spowodowała gwałtowny napływ uchodźców z Ukrainy do Polski. Wiele z tych osób najprawdopodobniej pozostanie dłużej w Polsce. Ale już dziś – po uregulowaniu przez uchodźców z Ukrainy spraw pobytowych – mogą oni podjąć pracę, nie czekając na zezwolenie, ani na nowe przepisy, które lada moment zostaną wdrożone. Dowiedz się więcej o zatrudnianiu pracowników z Ukrainy.
Wprawdzie cudzoziemcy spoza UE, EOG i Szwajcarii mogą pracować w Polsce i na rzecz polskich pracodawców tylko na podstawie zezwolenia, to są jednak wyjątki, gdy zezwolenie nie jest konieczne. Dotyczą one już dziś wszystkich obywateli Ukrainy.
Zobacz też:
Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy – wydatki na pomoc w kosztach
Zgodnie z aktualnymi przepisami rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 8 grudnia 2017 r. w sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, dopuszczalne jest już dziś zatrudnienie obywateli Ukrainy bez zezwolenia – na podstawie zarejestrowanego oświadczenia o powierzeniu pracy (§ 2 pkt 6 rozporządzenia).
WAŻNE!
Zatrudnienie Zatrudnianie pracowników z Ukrainynie wymaga zezwolenia na pracę, należy za to zgłosić oświadczenie o jego zatrudnieniu.
Okres zatrudnienia na podstawie oświadczenia
Maksymalny okres pracy podejmowanej na podstawie oświadczenia o powierzeniu pracy jest krótszy niż okres pracy sezonowej i wynosi 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Z tego powodu ważne jest, aby zatrudniający precyzyjnie określił termin zatrudnienia cudzoziemca. 6-miesięczny maksymalny okres pracy dotyczy w danym okresie 12-miesięcznym wszystkich powierzających pracę danemu cudzoziemcowi.
Przykład
Cudzoziemiec Z. został zatrudniony na podstawie oświadczenia 1 kwietnia 2021 r. u pracodawcy B. Przepracował tam, zgodnie z oświadczeniem 3 miesiące – do końca czerwca 2021 r.
Kolejny pracodawca C. zatrudnił go na podstawie oświadczenia na okres 1 miesiąca, od 15 lipca do 14 sierpnia 2021 r.
Tym samym 2022 r. następny pracodawca D. może zatrudnić na podstawie oświadczenia cudzoziemca Z. tylko przez 2 miesiące i nie później niż do końca marca.
Koniec przykładu
Zobacz też:
Świadczenie wychowawcze 500+ dla obywateli Ukrainy
Złożenie oświadczenia i wpis do ewidencji – krok po kroku
Krok 1. Ustalamy właściwy urząd pracy
Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi składa we właściwym PUP zatrudniający – pracodawca lub zleceniodawca. Oświadczenie zatrudniającego podlega wpisowi do ewidencji oświadczeń, prowadzonej przez właściwy – ze względu na siedzibę lub miejsce stałego pobytu podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi – powiatowy urząd pracy (PUP).
Czytaj też:
Zasady wysyłki pomocy humanitarnej na Ukrainę
Środki z rezerwy na zarządzanie kryzysowe można przeznaczyć na pomoc uchodźcom
Specustawa w sprawie pomocy uchodźcom z Ukrainy – wydatki na pomoc w kosztach
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.