Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Podatek od zysków kapitałowych, znany jako podatek Belki, obniża wysokość zarobku z lokat i innych oprocentowanych depozytów. Inwestorzy starają się przed nim uciec, gdyż wynosi prawie 1/5 całej zarobionej kwoty. Obecnie rząd postuluje wprowadzenie zmian w podatku Belki jeszcze w 2025 roku, by przyciągnąć do Polski dodatkowy kapitał i tym samym pobudzić krajową gospodarkę. Jakie są postulowane zmiany w podatku od zysków kapitałowych? Dowiedz się więcej o planach Ministerstwa Finansów.
Podatek Belki w aktualnie obowiązującym kształcie dotyczy wszystkich zysków kapitałowych, w tym niskich syków z lokat i kont oszczędnościowych. W praktyce oznacza to, że osoba prywatna, która zgromadziła na koncie oszczędnościowym 10 tysięcy złotych, musi zapłacić podatek od zysków, nawet gdy ich wysokość wynosi kilka złotych rocznie. Ministerstwo Finansów chce to ograniczyć, by stworzyć lepsze warunki zarówno do oszczędzania, jak i długoterminowego inwestowania w rozwój polskiej gospodarki.
Podatek od zysków kapitałowych w Polsce wynosi 19% od wszystkich zarobionych pieniędzy bez względu na ich kwotę. Jest naliczany nawet w przypadku wypłaty odsetek w wysokości kilku groszy, a jego wysokość jest niezależna od łącznego zysku. W przypadku podatku Belki nie obowiązują żadne zwolnienia, dlatego płacą go zarówno właściciele lokat, jak i kupujący obligacje i inwestujący w day trading.
Ministerstwo Finansów na czele z Andrzejem Domańskim zapowiedziało ograniczenie obowiązku płacenia podatku od zysków kapitałowych. Takie ograniczenie ma docelowo pojawić się już w 2025 roku, by w ten sposób zachęcić inwestorów do wpłacania kapitału niezbędnego do rozwoju polskiej gospodarki. Zmiany mają zwiększyć atrakcyjność długoterminowych inwestycji poprzez wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania części przychodów.
Planowana zmiana w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych wstępnie ma polegać na ustaleniu limitu rocznej kwoty oszczędności i inwestycji kapitałowych nieobjętych podatkiem Belki na kwotę 100 tysięcy złotych. Jest to kwota zwolnienia, które ma obowiązywać z tytułu odsetek, dyskonta i wykupu obligacji skarbowych, jeśli termin obowiązywania umowy wynosi co najmniej rok. Ponadto zwolnienie ma przysługiwać do kwoty 100 tysięcy złotych dla lokat oszczędnościowych zawartych co najmniej na 12 miesięcy.
Zaplanowane zwolnienie z podatku Belki ma docelowo zwiększyć również zainteresowanie inwestorów GPW w Warszawie, gdyż ma dotyczyć m.in. płatnego zbycia papierów wartościowych, akcji i pochodnych instrumentów finansowych. Ponadto ustawodawca planuje rozszerzyć zwolnienie na sprzedaż odpłatną udziałów w spółdzielni.
Powyższe zmiany w podatku od zysków kapitałowych są jedynie wstępną propozycją, dlatego ostateczny kształt ustawy jest jeszcze nieznany. Ze względu na liczne konsultacje i złożoność nowych regulacji finalne rozwiązanie zostanie przedstawione dopiero za jakiś czas. Być może wstępny termin wprowadzenia zmian w podatku Belki w 2025 roku okaże się niemożliwy do realizacji, a nowe przepisy wejdą w życie od początku 2026 roku.
Jednocześnie Ministerstwo Finansów zapewnia, że głównym celem zmian podatkowych jest zwiększenie opłacalności długoterminowego oszczędzania i zachęcenie Polaków do inwestowania w rodzimą gospodarkę. Inwestorzy obecnie płacą 19 groszy od każdej zarobionej złotówki, nawet gdy ich zysk w ciągu roku jest minimalny. Tym samym, gospodarka Polski otrzymuje zbyt mało środków na rozwój i inwestycje, gdyż osoby dysponujące większym kapitałem szukają alternatywnych form jego lokowania. Zmiany podatkowe mają to zmienić i odwrócić ten niekorzystny trend.
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.