Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Krótsze kontrole mikroprzedsiębiorców, ułatwienia w prowadzeniu działalności nierejestrowanej, zmiany w leasingu, czy też możliwość umarzania z urzędu należności dotyczących kar administracyjnych - to tylko część rozwiązań z przyjętej przez Rząd ustawy deregulacyjnej 2025. Poznaj szczegóły rozwiązań i sprawdź, jakie ułatwienia w prowadzeniu biznesu wprowadzi ustawa i kiedy zmiany wejdą w życie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu uproszczenie prawa gospodarczego i administracyjnego oraz usprawnienie procesu jego tworzenia. Projekt, przygotowany przez Ministra Rozwoju i Technologii, zakłada deregulację, eliminację zbędnych przepisów oraz poprawę otoczenia prawnego dla polskich przedsiębiorców. Dzięki nowym rozwiązaniom firmy i obywatele zyskają na czasie i zmniejszą koszty związane z formalnościami. Zmiany te mają również przyczynić się do usprawnienia procedur administracyjnych oraz zwiększenia efektywności pracy urzędów, co stworzy lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej.
Przed posiedzeniem rządu premier zwrócił uwagę, że prace nad projektem ustawy deregulacyjnej 2025 zbiegły się ze staraniami strony społecznej. Przypomnijmy, że postulaty dziewięciu zmian rozporządzeń i 14 zmian ustawowych zostały opublikowane przez kierowany przez Rafała Brzoskę zespół ds. deregulacji.
Więcej na ten temat pisaliśmy w tekście:
Sprawdźmy, jakie są najważniejsze rozwiązania projektu deregulacyjnego.
Wprowadzone zostają bardziej przystępne zasady kontroli przedsiębiorców:
Nowe przepisy wprowadzają ułatwienia w prowadzeniu działalności nierejestrowanej 2025. Osoby wykonujące działalność nierejestrową będą posługiwać się w obrocie gospodarczym numerem PESEL.
Projekt zakłada, że w urzędzie nie trzeba już będzie przedkładać dokumentu prokury lub pełnomocnictwa, jeżeli umocowanie da się wykazać w publicznych rejestrach, np. KRS. Wprowadzona zostaje zmiana definicji rzemiosła i rzemieślnika. Nowe przepisy umożliwią przedsiębiorcom rzemieślnikom szeroki wybór prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej.
Wprowadzona zostaje możliwość umarzania z urzędu należności dotyczących kar administracyjnych, w tym także zaległych kar. Rozwiązanie umożliwi wyeliminowanie administracyjnych kar pieniężnych, m.in. w stosunku do których egzekucja nie będzie skuteczna, np. z powodu braku majątku.
Na szerszą skalę stosowane będą tzw. wezwania miękkie, czyli możliwość wystąpienia do przedsiębiorcy bez wszczynania postępowania. Takie rozwiązanie stosowane jest z powodzeniem w sprawach dotyczących praw konsumentów.
Ustawa przewiduje ponadto wprowadzenie dodatkowych bodźców zachęcających do mediacji w sprawach administracyjnych. Organ administracji nie będzie żądał od przedsiębiorcy, aby posługiwał się pieczątką, jeżeli obowiązek taki nie wynika z przepisów.
Kolejne rozwiązania przewidują, że organy administracji będą mogły wydawać tzw. decyzje hybrydowe. W przypadku, gdy decyzja administracyjna wydana w postaci papierowej ma zawierać wiele załączników, to – za zgodą przedsiębiorcy – będą one mogły być przekazane na trwałym nośniku informacji.
Projekt zakłada ponadto możliwość zawierania umowy leasingu w formie dokumentowej, ma to wyeliminować konieczność sporządzania jej na piśmie i przyspieszy proces zawierania umów.
Prawo gospodarcze stanie się bardziej przyjazne przedsiębiorcom.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1 maja 2025 roku, z wyjątkiem przepisów odnoszących się do postępowań odwoławczych przed KIO, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2026 roku.
Źródło: www.gov.pl
Redakcja
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.