Sprzedaż zajętych nieruchomości przez fiskusa – nowe przepisy i zmiany w egzekucji podatkowej

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 24 lutego 2025
Sprzedaż zajętych nieruchomości przez fiskusa – nowe przepisy i licytacje online

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, której celem jest dalsza elektronizacja procesów egzekucyjnych prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych. Nowe przepisy mają usprawnić sprzedaż zajętych nieruchomości przez fiskusa, ułatwiając dostęp do licytacji publicznych zarówno dla organów skarbowych, jak i dla potencjalnych nabywców.

Korzyści 

Po przeczytaniu artykułu dowiesz się:

  • Jakie zmiany wprowadza Ministerstwo Finansów w zakresie sprzedaży zajętych nieruchomości przez fiskusa.
  • Jakie są cele programu „Budowa Jednolitego Systemu Podatkowego”.
  • W jaki sposób nowe rozwiązania wpłyną na transparentność i efektywność egzekucji podatkowej.

Sprawdź też:

Nowelizacja Ordynacji podatkowej 2026 – mniej formalności i większa pewność dla podatników!

Kary za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2025 roku są wyższe

Trzynastka a zajęcie komornicze – co z kwotą wolną od potrąceń

Czy ZUS może prowadzić egzekucję komorniczą z umowy zlecenia

Jak wskazali autorzy projektowanych zmian, aktualnie obowiązujące rozwiązania  - zawarte w art.  107e ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - przewidują elektroniczną formę sprzedaży jedynie ruchomości. Odbywa się ona tylko za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, prowadzonego przez podmiot wybrany przez organ egzekucyjny, zgodnie z warunkami określonymi w regulaminie tego podmiotu. Brak jest natomiast rozwiązań, które umożliwiałyby sprzedaż elektroniczną za pośrednictwem własnego portalu.

Co więcej, rozwiązania te charakteryzują się dodatkowymi ograniczeniami. Mianowicie  brak jest jednego miejsca, w którym dla osób zainteresowanych byłyby dostępne wszystkie ogłoszenia i obwieszczenia o sprzedawanych przez naczelników urzędów skarbowych ruchomościach i nieruchomościach. Obecnie jest 366 naczelników urzędów skarbowych działających jako administracyjne organy egzekucyjne. Organy te zamieszczają stosowne obwieszczenia  w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) na stronie podmiotowej urzędu obsługującego organ egzekucyjny.

Informacje o planowanych sprzedażach egzekucyjnych trafiają do ograniczonej liczby potencjalnych nabywców. To z kolei  może przekładać się na mniejsze sumy uzyskiwane ze sprzedaży. Ponadto  funkcjonujące w tym zakresie rozwiązania nie pozwalają  potencjalnym nabywcom wyszukiwać (filtrować) czy sortować interesujących ich obwieszczeń.

Budowa Jednolitego Systemu Podatkowego

Zdaniem autorów projektu uzasadnione jest wprowadzenie nowych sposobów sprzedaży ruchomości i nieruchomości przez naczelników urzędów skarbowych, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych form sprzedaży. W tym kontekście wskazali oni,  że zarządzeniem z 15 lipca 2024 r. Minister Finansów powołał Radę Programu „Budowa Jednolitego Systemu Podatkowego”. Celem tego programu jest utworzenie centralnego, jednolitego systemu poboru, dystrybucji oraz egzekucji podatków i należności niepodatkowych pobieranych lub egzekwowanych przez organy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Elektroniczna sprzedaż nieruchomości przez fiskusa na licytacjach

W ramach Jednolitego Systemu Podatkowego, o którym była mowa wcześniej, zbudowany zostanie m.in. „Moduł Egzekucja”. Jedną z jego części ma być system teleinformatyczny (portal) umożliwiający naczelnikom urzędów skarbowych działających jako organy egzekucyjne elektroniczną sprzedaż ruchomości i nieruchomości.

Nowe funkcjonalności systemu sprzedaży fiskusa

W portalu będą publikowane również sporządzane przez tych naczelników:

  • obwieszczenia i ogłoszenia o sprzedaży ruchomości,
  • obwieszczenia o sprzedaży nieruchomości,
  • ogłoszenia o przetargu ofert,
  • ogłoszenia o sprzedaży z wolnej ręki oraz
  • inne dokumenty związane ze sprzedażą ruchomości i nieruchomości.
Ponadto za pośrednictwem portalu naczelnicy urzędów skarbowych działający jako organy egzekucyjne będą mieli możliwość sprzedaży elektronicznej ruchomości z wolnej ręki.

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie

Portal ma być prowadzony przez Szefa KAS bądź przez wyznaczony przez niego organ Krajowej Administracji Skarbowej. W świetle założeń projektu, przygotowane  rozwiązania w zakresie elektronicznej licytacji ruchomości i nieruchomości będą analogiczne do obowiązujących w sądowym postępowaniu egzekucyjnym. Planowany termin przyjęcia tego projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 roku.

Podsumowanie

Zmiany w procedurach egzekucyjnych to krok w stronę pełnej digitalizacji procesów administracyjnych. Sprzedaż zajętych nieruchomości przez fiskusa stanie się łatwiejsza, bardziej transparentna i dostępna dla większej liczby potencjalnych nabywców. Wprowadzenie elektronicznych licytacji pozwoli także na osiągnięcie wyższych cen sprzedaży i usprawnienie całego procesu egzekucyjnego.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz