Poznaj zakres planowanych zmian w Kodeksie spółek handlowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 18 października 2024
  Poznaj zakres planowanych zmian w Kodeksie spółek handlowych

Poprawa bezpieczeństwo obrotu akcjami spółek niepublicznych przyświeca autorom projektu ustawy, która ma znowelizować Kodeks spółek handlowych, a także przepisy niektórych innych regulacji dotyczących funkcjonowania tego rodzaju podmiotów. Projekt ten zostanie wkrótce przedłożony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie są główne założenia kolejnej nowelizacji Kodeksu spółek handlowych, przygotowywanej przez resort sprawiedliwości
  • Z czego wynika potrzeba jej dokonania
  • Kiedy projekt zmian w przepisach ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów

Sprawdź też:

Wymiana udziałów ze spółką kapitałową w organizacji – MF wydał interpretację ogólną

Czy pożyczka między spółkami powiązanymi może być zwolniona z VAT i PCC

Czy będą zmiany w PIT dla zbywających akcje na giełdzie

Sprzedaż udziałów – skutki podatkowe

Sprawdź, jak księgować nabyte udziały w spółce

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów został umieszczony projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Założenia nowelizacji zostały opracowane w resorcie sprawiedliwości.  Zapisy projektu wskazują na to, że oprócz Kodeksu spółek handlowych, modyfikacji zostanie poddana również  m.in. treść  ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 979), a także ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 722 ze zm.).

Jaki jest główny cel nowelizacji

Jak wynika z informacji przekazanych przez autorów projektu, o którym mowa, zapowiedziana ustawa ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu prawno-gospodarczego. Wskazali oni, że jednym z głównych jej celów jest wzmocnienie ochrony akcjonariuszy oraz uczestników rynku poprzez zwiększenie transparentności i dostępności informacji o podmiotach prowadzących rejestr akcjonariuszy lub rejestrujących akcje w depozycie papierów wartościowych.

Co jest istotą projektowanych zmian w przepisach 

Osiągnięciu wskazanych wcześniej celów mają służyć różnego rodzaju nowe rozwiązania prawne. Jednym z nich jest wprowadzenie obowiązku  ujawniania informacji o podmiotach prowadzących rejestr akcjonariuszy lub rejestrujących akcje w depozycie papierów wartościowych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ma to zapewnić pełną transparentność i dostępność danych dla akcjonariuszy oraz innych uczestników rynku.

W art. 300 (33)  § 1 Kodeksu spółek handlowych zostały wskazane elementy, które powinien zawierać rejestr akcjonariuszy. Dotyczy to m.in.

  • firmy, siedziby i adresu spółki;
  • oznaczenia sądu rejestrowego i numeru, pod którym spółka jest wpisana do rejestru;
  • daty zarejestrowania spółki i emisji akcji;
  • serii i numeru, rodzaju danej akcji i uprawnień szczególnych z akcji;
  • danych akcjonariusza (takich jak np. nazwisko i imię albo firma/nazwa, adres jego zamieszkania albo siedziby itp.),
  • wzmianki o tym, czy akcje zostały w całości pokryte;
  • ograniczeń co do rozporządzania akcją;
  •  postanowień umowy spółki o związanych z akcją obowiązkach wobec  tego podmiotu.
W celu identyfikacji akcjonariuszy projekt rozszerza zakres informacji podawanych w tym rejestrze. Mianowicie będą w nim ujmowane także  numery PESEL lub daty urodzenia. Wpisy mają być dokonywane po jednoznacznej identyfikacji osoby, co w ocenie autorów projektu zmniejszy ryzyko nabycia akcji od osób nieuprawnionych.

Aby zapewnić aktualność danych, zarząd spółki będzie miał obowiązek zgłaszania ich zmian w ciągu 7 dni. Dotychczas zdarzały się bowiem sytuacje, w których spółki nie informowały o zmianach, co uniemożliwiało aktualizację rejestru. Z kolei przepis art. 300 (34) K.s.h. w nowym brzmieniu zwiększy bezpieczeństwo obrotu, wprowadzając wymóg, aby oświadczenie o zgodzie na wpis miało formę kwalifikowaną. To powinno zmniejszyć ryzyko nadużyć.

Kolejną nowością będzie powiązanie rejestracji akcji z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Na spółkach będzie ciążyć powinność zgłaszania zawarcia umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy do sądu rejestrowego. W razie wygaśnięcia umowy – jak tłumaczy resort sprawiedliwości – podmiot prowadzący rejestr będzie musiał zgłosić ten fakt do sądu, co umożliwi bieżącą aktualizację danych i nadzór sądowy.

Zgodnie z założeniami projektodawców, w przypadku niewykonania obowiązku rejestracji akcji, sąd rejestrowy będzie mógł podjąć działania nadzorcze, w tym wszcząć postępowanie przymuszające. Pozwoli to na szybką reakcję w sytuacjach niezgodności z przepisami, w tym nałożenie grzywien na podmioty, które nie dopełniają obowiązków.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to pierwszy kwartał  2025 roku.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz