Poznaj korzyści z nowej usługi Firma w mObywatelu 2.0

Dodano: 28 maja 2024
Poznaj korzyści z nowej usługi Firma w mObywatelu 2.0

Do przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest adresowana  nowa usługa Firma.  Jest  to rozwiązanie w mObywatelu 2.0, które pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas i unikać „wycieczek” do urzędów.  Dowiedz się więcej na ten temat.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na jakie udogodnienia można liczyć dzięki usłudze Firma w aplikacji mObywatel 2.0
  • Jakie są zalety korzystania z Konta Przedsiębiorcy przy prowadzeniu firmy

Sprawdź też:

Księgowi i doradcy podatkowi załatwią zdalnie więcej spraw klientów

Prowadzenie działalności gospodarczej na urlopie wychowawczym

Czy przedsiębiorca może używać prywatnego konta bankowego

Jak przeprowadzić zmianę PKD

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to duża odpowiedzialność. Zajmujące się nią osoby jako przedsiębiorcy muszą dbać o  napływ zleceń, relacje z kontrahentami, a oprócz tego załatwiać formalności w niejednym urzędzie. Wykonywanie tych zadań będzie ułatwione dzięki dodaniu do aplikacji mObywatel 2.0 usługi Firma, która usprawnia prowadzenie firmowych formalności. Jest ona wdrażana stopniowo – pierwszym użytkownikom mObywatela 2.0 Firmę zaoferowano w środę 22 maja br., zaś dla wszystkich jest dostępna od  27 maja br.

Dane firmy i zaświadczenie o wpisie do CEIDG

Do częstych czynności przy prowadzeniu firmy należy przekazywanie danych do faktury – ich kompletu lub wybranych informacji, jak np. NIP czy REGON. Teraz w usłudze Firma w mObywatelu 2.0 widoczne są dane swojej  działalności i można  je łatwo skopiować.  Potem wystarczy wysłać je wybranym kanałem, np. przez SMS, komunikator albo e-mail. Kontrahent lub inna osoba dostanie dane do faktury w jednej chwili. 

Innym udogodnieniem, które wprowadza usługa Firma, jest możliwość pobrania zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) na swój telefon.

Dokument w formacie PDF można następnie przesłać dalej wybraną metodą lub okazać np. w urzędzie czy podczas załatwiania innych formalności.

Status działalności gospodarczej w aplikacji

Dodatkowo usługa Firma pokazuje aktualny status działalności gospodarczej. Ponieważ łączy się z bazą CEIDG przy każdym uruchomieniu, w aplikacji widać dokładnie takie dane, jakie są wpisane w rejestrze. Ta funkcja jest szczególnie przydatna, kiedy rejestruje się firmę, zawiesza ją albo wznawia działalność po przerwie. W usłudze klient zobaczy jeden z trzech statusów działalności gospodarczej:

  • Oczekująca na rozpoczęcie – kiedy  dana osoba jest w trakcie zakładania działalności gospodarczej, zobaczy ten status wraz z datą zgłoszonego rozpoczęcia prowadzenia firmy.
  • Aktywna – widać ją, kiedy prowadzona jest działalność.
  • Zawieszona – obok tego statusu widać datę ostatniego zawieszenia firmy. Jeśli przedsiębiorca  jest  w trakcie wznawiania działalności, pojawi się osobne powiadomienie pokazujące datę jej zgłoszonego wznowienia. 
W razie dostrzeżenia  błędu w danych, można  łatwo poprawić je, korzystając z usługi online – Zmiana danych w CEIDG, na stronie Biznes.gov.pl. Pod tym samym adresem zarejestrowana jest działalność gospodarcza. 

Jeśli przedsiębiorca chce w jednym miejscu prowadzić sprawy urzędowe swojej firmy, powinien skorzystać z Konta Przedsiębiorcy. Z pozycji Konta można nie tylko kontrolować dokumenty wysyłane i odbierane z urzędów, ale również zarządzać pełnomocnictwami.

Więcej informacji o aplikacji, usługach i cyfrowych dokumentach można znaleźć na stronie info.mObywatel.gov.pl.

Źródło:

www.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz