Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Przepisy ustawy Prawo upadłościowe nie zawierają zakazu podjęcia i prowadzenia działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, a nawet i w trakcie trwania takiego postępowania.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej upadły może zatem zarejestrować działalność gospodarczą i prowadzić własną firmę. Przepisy ustawy nie zakazują ani prowadzenia działalności, ani nie przewidują negatywnych skutków takiego działania wobec upadłego. O ile oczywiście nie orzeczono wobec niego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej (nie zmienia to jednak faktu, że w takim przypadku należy liczyć się pewnymi utrudnieniami/przeszkodami).
Wszystko zależy więc od treści orzeczenia o ogłoszeniu upadłości, a także od tego, jakie składniki majątku weszły w skład tzw. masy upadłościowej.
Konsekwencją upadłości konsumenckiej jest m.in. opracowanie planu spłaty zobowiązań i umorzenie długów. Każdorazowo sąd upadłościowy decyduje, czy i w jakiej części dany dług zostanie umorzony.
Generalnie całkowite umorzenie długu jest możliwe wyłącznie w przypadku, gdy w trakcie postępowania upadłościowego zostanie wykazane, że dłużnik nie posiada majątku.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą uzyskuje konsumencką zdolność upadłościową wyłącznie po utracie statusu przedsiębiorcy, czyli po wykreśleniu tej osoby z odpowiedniego rejestru (w tym przypadku z CEIDG).
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, upadły może co do zasady na nowo otworzyć działalność gospodarczą i prowadzić ją. Przepisy ustawy nie zakazują bowiem prowadzenia działalności gospodarczej ani nie przewidują negatywnych skutków takiego działania wobec upadłego, jeśli nie orzeczono wobec niego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej.
Jednakże przy tego typu decyzji należy mieć na uwadze, iż:
1. konsekwencją ogłoszenia upadłości jest ograniczony dostęp do pieniędzy oraz likwidacja majątku, a to może stanowić poważną przeszkodę do zarejestrowania i prowadzenia nowej firmy (syndyk zajmuje wszystko, co przedstawia jakąkolwiek wartość i co można spieniężyć na poczet spłaty zobowiązań, dotyczy to także mieszkania czy samochodu, w tracie postępowania upadłościowego nie można dowolnie dysponować majątkiem, tj. nie można sprzedawać/przepisać całości/części majątku, ani też zaciągać pożyczek),
2. jeśli upadły konsument zdecyduje się zarejestrować i prowadzić działalność gospodarczą po ogłoszeniu upadłości, to musi niezwłocznie o tym fakcie poinformować syndyka, pod rygorem narażenia się nie tylko na umorzenie postępowania upadłościowego (niewykonanie obowiązków z przepisu art. 57 ustawy związane z wydaniem syndykowi całego majątku), lecz przede wszystkim bardziej na dotkliwą odpowiedzialność karną,
3. jeśli przedsiębiorstwo stanowi składnik masy upadłości konsumenta, to zgodnie z przepisem art. 175 ustawy zarząd nad tym przedsiębiorstwem przechodzi w ręce syndyka. Ochrona masy upadłości przed nieuzasadnionym uszczerbkiem wyraża się przede wszystkim w pozbawieniu upadłego ex lege zarządu, prawa korzystania oraz uprawnienia do rozporządzania masą (art. 75 p.u.),
4. syndyk staje się tzw. zastępcą pośrednim, a zatem działa we własnym imieniu, lecz na rachunek upadłego (art. 160 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe) – oznacza to, iż właśnie syndyk (a nie upadły) będzie uprawniony do zawierania wszelkich umów (również zwykłego zarządu) dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej (ew. umowy zawierane przez samego upadłego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, z pominięciem syndyka, będą bezwzględnie nieważne - art. 77 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe).
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.