Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej z podpisem Prezydenta

Dodano: 10 czerwca 2024
Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej z podpisem Prezydenta

Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Reguluje też kwestie dotyczące kontroli przewozu środków pieniężnych przez granice UE.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaki cel mają podpisane przez  Prezydenta zmiany w przepisach  dotyczące importu tzw.minerałów konfliktowych
  • Jakie kary będę grozić przedsiębiorcom na gruncie nowych regulacji
  • Na czym polegają zmiany w zakresie przywozu i wywozu środków pieniężnych
  • Kiedy nowelizacja wejdzie w życie

Sprawdź też:

Pilne: Prezydent podpisał zmiany w KSeF

Korzyści z umowy z Szefem KAS dostrzeżone przez kolejną firmę

Projekt zmian w ustawie o KAS – jakie skutki dla przedsiębiorców

MF upoważnił organy do przeciwdziałania unikaniu opodatkowania

Prezydent w dniu 5 czerwca br. podpisał ustawę z 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest zapewnienie spójności przepisów krajowych z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/821 z 17 maja 2017 r. ustanawiającym obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka, oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1672 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii oraz uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1889/2005.

Zmiany ważne dla importerów minerałów i metali

Aby zrealizować wyżej wymieniony cel ustawodawca zaproponował dodanie przepisów, które nakładają na Krajową Administrację Skarbową wykonywanie czynności w celu zapewnienia skutecznego i jednolitego wdrożenia rozporządzenia 2017/821 w całej Unii

Europejskiej, czyli kontroli ex post wobec importerów minerałów i metali określonych w

załączniku I do rozporządzenia 2017/821. Uregulowano także tryb przeprowadzania kontroli

ex post oraz możliwość nałożenia przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kary pieniężnej na unijnego importera minerałów lub metali.

Jeżeli ten importer nie przedstawi dokumentów potwierdzających spełnienie obowiązków określonych w uchwalonej ustawi w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania, lub nie przedstawi planu wdrożenia działań naprawczych w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania albo nie wdroży działań naprawczych w terminie 90 dni od dnia przedstawienia planu ich wdrożenia, podlega karze pieniężnej nałożonej w drodze decyzji administracyjnej przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w wysokości od 1.000 zł do 500.000 zł.

Przewóz środków pieniężnych przez granice UE

Przepisy ustawy regulują także kwestie odpowiedzialności karnej m.in. osoby, która wbrew obowiązkowi nie zgłasza organom celnym środków pieniężnych wwożonych do Unii Europejskiej lub wywożonych z Unii Europejskiej albo w zgłoszeniu tym podaje nieprawdę, a

także nie przedstawia organom celnym, na ich żądanie, środków pieniężnych wwożonych do

Unii Europejskiej lub wywożonych z Unii Europejskiej.

Nowelizacja co do zasady ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

www.prezydent.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz