Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Nowelizacja ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Reguluje też kwestie dotyczące kontroli przewozu środków pieniężnych przez granice UE.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Pilne: Prezydent podpisał zmiany w KSeF
Korzyści z umowy z Szefem KAS dostrzeżone przez kolejną firmę
Projekt zmian w ustawie o KAS – jakie skutki dla przedsiębiorców
MF upoważnił organy do przeciwdziałania unikaniu opodatkowania
Prezydent w dniu 5 czerwca br. podpisał ustawę z 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Jej celem jest zapewnienie spójności przepisów krajowych z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/821 z 17 maja 2017 r. ustanawiającym obowiązki w zakresie należytej staranności w łańcuchu dostaw unijnych importerów cyny, tantalu i wolframu, ich rud oraz złota pochodzących z obszarów dotkniętych konfliktami i obszarów wysokiego ryzyka, oraz rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1672 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Unii lub wywożonych z Unii oraz uchylającym rozporządzenie (WE) nr 1889/2005.
Aby zrealizować wyżej wymieniony cel ustawodawca zaproponował dodanie przepisów, które nakładają na Krajową Administrację Skarbową wykonywanie czynności w celu zapewnienia skutecznego i jednolitego wdrożenia rozporządzenia 2017/821 w całej Unii
Europejskiej, czyli kontroli ex post wobec importerów minerałów i metali określonych w
załączniku I do rozporządzenia 2017/821. Uregulowano także tryb przeprowadzania kontroli
ex post oraz możliwość nałożenia przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kary pieniężnej na unijnego importera minerałów lub metali.
Przepisy ustawy regulują także kwestie odpowiedzialności karnej m.in. osoby, która wbrew obowiązkowi nie zgłasza organom celnym środków pieniężnych wwożonych do Unii Europejskiej lub wywożonych z Unii Europejskiej albo w zgłoszeniu tym podaje nieprawdę, a
także nie przedstawia organom celnym, na ich żądanie, środków pieniężnych wwożonych do
Unii Europejskiej lub wywożonych z Unii Europejskiej.
Nowelizacja co do zasady ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
www.prezydent.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.