Limit wpłat na IKZE dla osoby fizycznej i przedsiębiorcy

Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Dodano: 6 grudnia 2024
Pytanie: Witam chce opłacić IKZE, prowadzę JDG oraz mam udziały w spółce jawnej. Tzn. że mogę IKZE zapłacić jako przedsiębiorca i wtedy mam wyższy limit? Jako osoba fizyczna limit miałbym mniejszy? Czy mogę zapłacić jako przedsiębiorca i osoba fizyczna?
Odpowiedź:

Zgodnie z ustawą o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, wpłaty osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą w trakcie roku kalendarzowego nie mogą przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,8 krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w danym roku.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie limity wpłat na IKZE obowiązują dla przedsiębiorców oraz osób fizycznych?

Polecamy też:

Z kolei wpłaty dla pozostałych osób (nieprowadzących działalności gospodarczej) określone są limitem wynoszącym 1,2 krotność tego współczynnika.

Limity dla osoby fizycznej i przedsiębiorcy

Dlatego też, w zeznaniu PIT za 2024 r. odliczane wpłaty w ramach IKZE (Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego) nie mogą przekroczyć kwoty 9.388,80 zł. Limit obowiązujący osoby prowadzące działalność gospodarczą wynosi z kolei 14.083,20 zł.

Każda osoba może mieć tylko jedno IKZE, co oznacza, że nie ma możliwości dokonania wpłat na IKZE jako: przedsiębiorca i jako osoba fizyczna.

Jedno konto IKZE

Wpłatę na IKZE można dokonać tylko raz w danym roku podatkowym w ramach jednego konta. Nie jest możliwe oddzielenie wpłat na IKZE w taki sposób, by część wpłaty była „osobista”, a część jako „przedsiębiorca”. Wpłaty dokonuje zawsze ta sama osoba fizyczna, niezależnie od źródła swoich dochodów.

Podsumowując - wpłaty na IKZE zawsze dokonuje się jako osoba fizyczna – nie ma podziału na wpłaty „osobiste” i „z działalności”. Limit wpłat na IKZE zależy od tego, czy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą – jeśli tak, może korzystać z wyższego limitu. Odliczenie wpłat na IKZE można zastosować do dochodów z różnych źródeł, w tym z prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) i spółki jawnej.

Autor:

Jakub Sitarski

Radca prawny

Doradca podatkowy

Jakub Sitarski

Autor: Jakub Sitarski

Doradca podatkowy, Radca prawny specjalizujący się w doradztwie prawno-podatkowym i obsłudze przedsiębiorstw (JDG oraz spółki). Pełnomocnik procesowy przedsiębiorców i podatników w sporach z organami, w tym w sporach podatkowych. Zawodowo związany z Kancelarią LTCA, gdzie kieruje działem Sporów Podatkowych i Postępowań Sądowych. Uprzednio współpracownik Kancelarii Prawnej prof. Witolda Modzelewskiego, będącej częścią Grupy Instytutu Studiów Podatkowych Sp. z o.o. Autor licznych publikacji na łamach najpopularniejszych portali prawniczych i branżowych. Założyciel bloga o tematyce podatkowej – www.jakubsitarski.pl.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz