Autor: Michał Kuryłek
Dodano: 30 października 2009
Pytanie:
W spółce, w której jestem prezesem, powstała różnica zdań i interesów pomiędzy udziałowcami. Żona większościowego udziałowca naszej spółki jest większościowym udziałowcem spółki, która jest naszym dużym kontrahentem.
Ostatnio współpraca między obiema spółkami uległa pogorszeniu. Nie wynika to jednak z celowych działań, lecz z kryzysu na rynku. W związku z tym jeden ze wspólników wystąpił do zarządu z następującym żądaniem:
„Zarząd powinien złożyć oświadczenie, czy otrzymał od spółki X zawiadomienie o powstaniu stosunku dominacji w rozumieniu przepisów ksh.
W szczególności zarząd powinien ustalić, czy pomiędzy prezesem zarządu spółki X Panią Y (będącą jednocześnie jej udziałowcem) a jej mężem - głównym udziałowcem naszej spółki istnieje małżeńska wspólność majątkowa.
Jeżeli wspólność majątkowa istnieje, udziały obydwu spółek stanowią zaś majątek dorobkowy małżonków, a na podstawie art. 36 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, małżonkowie zobowiązani są współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, to proszę wyjaśnić, dlaczego wspólnicy nie zostali o tym poinformowani?”.
Czy mam prawo i obowiązek wystąpić do większościowego udziałowca z takimi pytaniami?
Jeśli dobrze rozumiem, pyta Pan, czy jeden ze wspólników może zażądać od zarządu informacji o tym, czy inny wspólnik (osoba fizyczna) ma pozycję dominującą w innej spółce, ewentualnie czy fakt, że posiada udziały w innej spółce, powoduje, iż ta druga spółka ma pozycję dominującą w pierwszej.
Pozostało jeszcze 53% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo