Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Zmiany w przepisach dotyczących zwrotu VAT przewiduje projekt rozporządzenia, który został przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Bezpośrednimi beneficjentami zmian, o których mowa, mają być organizacje międzynarodowe, a także organizacje pożytku publicznego (OPP), które prowadzą działalność charytatywną, humanitarną lub edukacyjną. Zobacz, jaki jest zakres tych zmian, a także kiedy wejdą one w życie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Koszty w organizacjach pozarządowych – jak je analizować i optymalizować
Pomoc dla powodzian ze zwolnieniem od cła i VAT importowego
Zwrot VAT od zakupów w Polsce przez siły zbrojne państw NATO na nowych zasadach
Łatwiejsze korzystanie z e-Urzędu Skarbowego przez organizacje
Resort finansów ujawnił projekt rozporządzenia MF zmieniającego rozporządzenie w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług. Projekt ten – przewidujący zmiany w obowiązującym w tym zakresie rozporządzeniu Ministra Finansów z 16 grudnia 2013 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 1328 ze zm.) – został 11 marca 2025 r. opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL).
Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, o którym mowa, propozycja zmian ma związek z tym, że polskie przepisy w zakresie VAT przyznają preferencje w zakresie zakupów dokonywanych przez organizacje międzynarodowe do ich celów służbowych. Cele służbowe nie obejmują natomiast zakupów w celu przekazania ich innym osobom lub podmiotom.
Projektowane rozporządzenie ma na celu umożliwienie dokonywania zwrotu podatku VAT zapłaconego z tytułu nabycia towarów:
– prowadzącym działalność charytatywną, humanitarną lub edukacyjną.
Ma również nastąpić określenie warunków i trybu dokonywania tego zwrotu wspomnianym wcześniej organizacjom. Autorzy nowelizacji podkreślili, że zaproponowane zmiany mają umocowanie w regulacjach unijnych. Chodzi o przepisy dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z art. 146 ust. 1 lit. c tej dyrektywy, państwa członkowskie zwalniają dostawy towarów na rzecz uznanych organizacji wywożących te towary poza terytorium Unii Europejskiej w ramach działalności humanitarnej, dobroczynnej lub edukacyjnej poza Unią Europejską. Zwolnienie to może zostać przyznane w formie zwrotu podatku VAT (art. 146 ust. 2 dyrektywy VAT).
Jeśli chodzi o zakres wprowadzanych zmian w powołanym wcześniej rozporządzeniu Ministra Finansów z 16 grudnia 2013 r., to mają one polegać m.in. na:
Zakłada się, że zwrot podatku VAT będzie przysługiwał wskazanym wcześniej organizacjom, pod warunkiem, że:
Zwrot, o którym mowa, będzie przysługiwał w odniesieniu do towarów nabytych począwszy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zmieniającego (co ma nastąpić 14 dni po dniu ogłoszenia go w Dzienniku Ustaw).
Nie będzie jednak dotyczył wszystkich ponoszonych przez wskazane wcześniej organizacje wydatków, nawet jeśli są związane z prowadzoną przez nie działalnością humanitarną, charytatywną lub edukacyjną. Mianowicie wyłączono ze zwrotu podatku VAT napoje alkoholowe, tytoń i wyroby tytoniowe.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.