Pytanie:
Kontrahent wystawił fakturę w lutym 2023 roku dopiero w grudniu 2023 roku została zauważona pomyłka w fakturze, która polegała na błędnym wskazaniu usługi - wykonanie kserokopii. Kopie czarno-białe zostały zafakturowane jako kolorowe, co znacznie podniosło wartość usługi. Po zgłoszeniu tego błędu kontrahent wystawił nam fakturę korygującą 5 grudnia 2023 r., podając powód korekty, jako błędne rozliczenie. W związku z wystawieniem faktury korygującej powstała sytuacja gdzie odliczyliśmy za dużo VAT w lutym 2023 roku. Czy korektę możemy ująć w grudniu 2023 r. (miesiąc wystawienia faktury korygującej i otrzymania jej) czy powinniśmy skorygować luty 2023 roku, czyli miesiąc, w którym odliczyliśmy zbyt dużą wartość VAT?
Z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT wynika, że:
- w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT, lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione,
- w przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione
- jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Tomasz Krywan
Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.