Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
W drugiej połowie czerwca br. zmieni się treść ustawy o VAT w zakresie zwolnień przedmiotowych od tego podatku. Są one konsekwencją nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Jak wynika z treści art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, przepis ten zwalnia od wspomnianego podatku usługi pomocy społecznej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej oraz usługi określone w przepisach o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, a także dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, na rzecz beneficjenta tej pomocy, wykonywane przez wskazane w tym przepisie podmioty. Chodzi o:
– domy pomocy społecznej prowadzone przez podmioty posiadające zezwolenie wojewody,
– placówki opiekuńczo-wychowawcze i ośrodki adopcyjno-opiekuńcze,
Wkrótce treść powołanego przepisu ma się zmienić. Jest to związane z wejściem w życie ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw – co ma nastąpić 22 czerwca 2023 r. (z wyjątkiem kilku przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach). Jak tłumaczą autorzy nowelizacji, jej celem jest ochrona przed przemocą domową oraz poprawa funkcjonowania systemu przeciwdziałania przemocy na szczeblu centralnym, regionalnym oraz na szczeblu samorządu terytorialnego. Wśród wielu różnych zmian, wprowadziła ona również modyfikację art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT. Jest ona konsekwencją zmiany terminologii przepisów, których dotyczy nowelizacja. Ponieważ w tytule nowelizowanej ustawy – tj. ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie – termin „przemoc w rodzinie” zastąpiono określeniem „przemoc domowa” (według ustawodawcy mniej stygmatyzującym rodzinę), we wprowadzeniu do wyliczenia w treści art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT wyrazy „przemocy w rodzinie” zastąpiono wyrazami „przemocy domowej”. Ponadto określenie instytucji, jakimi są „specjalistyczne ośrodki wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie” zostało zastąpione w tym przepisie określeniem „specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej”.
Przedstawione zmiany w art. 43 ust. 1 pkt 22 ustawy o VAT, tak jak większość przepisów ustawy nowelizującej, mają zacząć obowiązywać od 22 czerwca 2023 r.
Sprawdź też:
SLIM VAT 3 nie wejdzie w życie 1 kwietnia br. Sprawdź, od kiedy uproszczenia w VAT
Co się zmieniło w JPK_VAT od 1 stycznia 2023 r. Praktyczne zestawienie
Kary pieniężne za niedopełnienie obowiązków w KSeF dopiero od 2025 roku
Zmiany w VAT od 1 kwietnia br.: Kiedy będzie stosowany tymczasowy mechanizm odwrotnego obciążenia
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.