Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Pojęcie stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej odgrywa istotną rolę w celu określenia prawidłowego miejsca świadczenia usług oraz dostawy towarów w VAT. W ostatnim czasie następuje zmiana praktyki podatkowej w tym zakresie. Sprawdź komentarz eksperta.
Zazwyczaj w przypadku świadczenia przez podatnika VAT usług na rzecz podatnika z siedzibą w innym kraju, zobowiązanym do rozliczenia VAT na zasadzie odwrotnego obciążenia jest nabywca usług. Jeżeli podmiot zagraniczny z siedzibą w innym kraju niezarejestrowany na polski VAT dokonuje dostawy towarów w Polsce na rzecz polskiego podatnika VAT, zobowiązanym do zapłaty VAT będzie podatnik krajowy.
Ustalenie stałego miejsca opodatkowania ma znaczenie w celu ustalenia właściwego miejsca opodatkowania VAT
Reguły te mają jednak zastosowanie wtedy, gdy podmiot zagraniczny nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności w rozumieniu regulacji VAT. Kryterium stałego miejsca prowadzenia działalności jest więc istotne w celu ustalenia właściwego miejsca opodatkowania VAT, a wiec rozstrzygnięcia kwestii jakiemu państwu członkowskiemu przysługuje kompetencja do opodatkowania VAT. Najważniejszymi konsekwencjami dla podmiotów zagranicznych uznania, że posiadają w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności, jest stwierdzenie, iż polscy podatnicy świadczący na ich rzecz usługi nie będą uprawnieni do stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia, co oznacza konieczność zastosowania krajowej stawki VAT.
Zaloguj się:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.