Pytanie:
Osoba fizyczna prowadzi działalność transportową w zakresie transportu towarów, w ramach której wykorzystuje pojazd będący jej własnością. W przypadku tankowania samochodu na terytorium kraju nabycie paliwa jest dokumentowane fakturą VAT, w związku z którą wynikający z niej podatek jest odliczany, a związana z tym wartość netto jest zaliczana do kosztów uzyskania przychodów. - Czy odliczanie podatku naliczonego oraz zaliczanie kwoty netto do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowym postępowaniem?
- Jakie dokumenty należałoby otrzymać od zagranicznego sprzedawcy przy nabywaniu paliwa poza granicami kraju, aby związany z tym wydatek można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
- Czy można odliczyć VAT wynikający z zagranicznej faktury lub czy można go odzyskać w jakiś sposób?
Pozostało jeszcze 90% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Marian Szałucki
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.