Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Między fakturą krajową a fakturą dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów występuje różnica w odniesieniu do NIP-ów sprzedawcy i nabywcy oraz gdy przedmiotem sprzedaży są nowe środki transportu. Upewnij się, jakie elementy powinna zawierać faktura WDT?
Panie Kubo, często otrzymuję pytania od księgowych dotyczące faktur sprzedaży dla zagranicznego odbiorcy (WDT, Eksport). Główne pytanie jakie zadają moi Czytelnicy dotyczy elementów, jakie powinna zawierać taka faktura. Proszę o podpowiedź.
Pani Aniu, faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nie różni się znacznie od faktury dokumentującej sprzedaż krajową.
Istotna różnica występuje w odniesieniu do NIP-ów sprzedawcy i nabywcy oraz gdy przedmiotem sprzedaży są nowe środki transportu. Na tej fakturze nie zamieszcza się adnotacji „odwrotne obciążenie”. Kwoty na fakturze mogą być określone w walucie obcej.
Na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) nie zamieszcza się adnotacji „odwrotne obciążenie”. Takie słowa dotyczą tych transakcji, gdzie podatnikiem jest jedynie nabywca towaru lub usługi. Słowa „odwrotne obciążenie” są wskazówką dla nabywcy, że ma on rozpoznać podatek. W przypadku WDT te słowa są niepotrzebne, ponieważ zakup towarów i przemieszczenie ich do innego kraju UE stanowi dla nabywcy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT).
Powyższe potwierdzają organy podatkowe.
Pani Aniu, przytoczę tutaj interpretację z 8 kwietnia 2013 r., nr ILPP4/443-18/13-4/ISN, w której dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu stwierdził, że „(…) faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów nie powinna zawierać oznaczenia „odwrotne obciążenie” lub innych dodatkowych adnotacji informujących, iż podatek VAT rozlicza nabywca”.
Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienie pojęcia. W takim razie proszę wymienić, jakie elementy powinna zawierać faktura sprzedaży dla zagranicznego odbiorcy (WDT, Eksport). Faktura została wystawiona w walucie obcej przy WDT i eksporcie. Ponadto korzysta z uprzywilejowanej stawki 0%.
Elementy jakie powinna zawierać faktura dokumentująca wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) są zawarte w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, faktura powinna zawierać:
datę wystawienia;
kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów oraz ich adresy;
numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, poprzedzony kodem PL,
numer, za pomocą którego nabywca towaru lub usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej w danym państwie członkowskim, zawierający dwuliterowy kod stosowany na potrzeby podatku od wartości dodanej właściwy dla tego państwa członkowskiego.
datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
nazwę (rodzaj) towaru;
miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów;
cenę jednostkową towaru bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
wartość dostarczonych towarów, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
stawkę podatku;
sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
kwotę należności ogółem.
Sporo jest tych elementów, o których należy pamiętać. Panie Kubo, a co jeśli przedmiotem WDT są nowe środki transportu? Listy z takimi pytaniami, również przychodzą do mnie. Czy poza wskazanymi wyżej, na fakturze należy zamieścić jeszcze jakieś dodatkowe informacje?
Jeśli przedmiotem WDT są nowe środki transportu, to na fakturze należy umieścić również:
datę dopuszczenia nowego środka transportu do użytku;
przebieg pojazdu - w przypadku pojazdów lądowych;
liczbę godzin roboczych używania nowego środka transportu - w przypadku jednostek pływających oraz statków powietrznych.
W takim razie wiem już wszystko. Dziękuję za rozmowę.
Wywiadu udzielił:
Jakub Rychlik, doradca podatkowy
Sprawdź także:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.