Wykazywanie kosztów transportu towarów w odrębnej pozycji na fakturze to błąd – jak go unikać

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 13 października 2021
Wykazywanie kosztów transportu towarów w odrębnej pozycji na fakturze to błąd – jak go unikać

Podatnicy, którzy dokonują dostaw towarów wysyłanych/transportowanych do nabywcy bardzo często koszty wysyłki/transportu wskazują w odrębnej pozycji faktury. Jest to jeden z najbardziej powszechnych błędów w zakresie VAT. Jak prawidłowo wykazywać koszty wysyłki lub transportu dostarczanych towarów?

Podstawa opodatkowania VAT

Podstawą opodatkowania VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (zob. art. 29a ust. 1 ustawy o VAT).

Dodatkowe koszty

Przy czym podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy (zob. art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT). W świetle tych przepisów podstawa opodatkowania dostaw towarów wysyłanych lub transportowanych do nabywcy obejmuje również najczęściej koszty wysyłki/transportu, którymi obciążany jest nabywca (zob. przykładowo interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 listopada 2020 r., nr0113-KDIPT1-1.4012.672.2020.1.RG oraz z 7 stycznia 2021 r. - 0114-KDIP1-1.4012.746.2020.1.AKA).

Jednocześnie powszechnie obowiązującą praktyką jest w takich przypadkach wykazywanie kosztów wysyłki lub transportu jako odrębnej pozycji na fakturach i paragonach dokumentujących dostawę wysyłanych/transportowanych towarów.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • jak prawidłowo wykazywać na fakturze koszty transportu towarów;
  • jakie jest stanowisko organów podatkowych w tym zakresie.
  • Poznasz wyjaśnienie na przykładzie.

Pozostało jeszcze 75% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz