Sprzedaż prywatnego samochodu wykorzystywanego do działalności gospodarczej – co z VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 1 sierpnia 2024
Sprzedaż prywatnego samochodu a VAT

Sprzedaż prywatnego samochodu, używanego do celów działalności gospodarczej, często budzi wątpliwości w kontekście opodatkowania VAT. Czy w takiej sytuacji konieczne jest wystawienie faktury, czy wystarczy umowa sprzedaży? Jakie stanowisko w tej sprawie zajmuje Ministerstwo Finansów? Sprawdźmy.

Problem: Czy sprzedaż samochodu osobowego, który jest majątkiem prywatnym, używanym do celów działalności i jest odliczane 50% kwoty VAT z faktur na wydatki eksploatacyjne, podlega opodatkowaniu VAT? Czy sprzedajemy taki samochód na umowę kupna sprzedaży, bo jest to majątek prywatny?

Rozwiązanie: Sprzedaż wskazanego samochodu nie podlega opodatkowaniu VAT. Sprzedaż takiego samochodu powinna zatem zostać dokonana tylko w oparciu o umowę sprzedaży (bez wystawiania faktury).

Sprzedaż prywatnych samochodów a VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają między innymi odpłatne dostawy towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Polski ustawodawca – w przeciwieństwie do ustawodawcy unijnego – nie wskazał, że dostawy te muszą być wykonywane przez podatnika działającego w takim charakterze (zob. art. 2 ust. 1 lit. a Dyrektywy 2006/112/WE). Tym niemniej nie ulega wątpliwości, że tylko odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju dokonywane przez podatników działających w takim charakterze podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Powoduje to między innymi, że sprzedaż „prywatnych” samochodów przez osoby fizyczne będące podatnikami VAT nie podlega opodatkowaniu VAT. Dotyczy to również sprzedaży samochodów, które były przez podatników wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Stanowisko resortu finansów dotyczące opodatkowania sprzedaży samochodu

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w informacji z 28 lipca 2023 r., w której czytamy, że „(…) na gruncie ustawy o VAT sprzedaż - pozostającego w majątku prywatnym właściciela - samochodu osobowego, który był wykorzystywany w sposób mieszany w firmie (np. w drodze użyczenia), nie podlega co do zasady opodatkowaniu podatkiem VAT”.

Odliczanie VAT od kosztów eksploatacyjnych od samochodów

Dotyczy to również w sytuacji, gdy w związku z wykorzystywaniem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy odliczają VAT od bieżących kosztów związanych z eksploatacją danego samochodu.

Jak czytamy we wskazanej informacji Ministerstwa Finansów, „(…) w przypadku gdy pojazd użytkowany w działalności gospodarczej znajduje się w majątku prywatnym i podatnik nie miał prawa do odliczenia od nabycia tego pojazdu, fakt odliczania bieżących kosztów związanych z eksploatacją danego samochodu w działalności, jak np. zakup paliwa do tego pojazdu, które zostanie zużyte w związku z użytkiem mieszanym pojazdu w działalności gospodarczej, nie powinien wpływać na opodatkowanie sprzedaży pojazdu podatkiem VAT”.

Autor:

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz