Sprzedaż dwóch mieszkań a VAT – kiedy fiskus uzna ją za działalność gospodarczą

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 5 lutego 2025
Sprzedaż dwóch mieszkań a VAT

Sprzedaż dwóch mieszkań a VAT – czy musisz zapłacić podatek? Dowiedz się, kiedy fiskus uznaje sprzedaż lokali za działalność gospodarczą i jak uniknąć nieprzewidzianych kosztów. Sprawdź, jakie są konsekwencje podatkowe i czy masz szansę na zwolnienie z VAT. Poznaj skutki interpretacji podatkowej i zabezpiecz swoje finanse.

Podatnik, który wystąpił o interpretację, w 2020 roku nabył nieruchomość zabudowaną budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym wymagającym generalnego remontu. Nabycie to nie miało związku z prowadzoną obecnie przez wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

W chwili jej nabycia działalności gospodarczej nie prowadził. Obecnie podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z nieruchomością ani innej działalności gospodarczej związanej z nieruchomościami. Do swojej działalności gospodarczej wykorzystuje inne nieruchomości.

Budynek wielorodzinny czterolokalowy

Wnioskodawca planuje dokonać rozbiórki znajdującego się na ww. nieruchomości budynku mieszkalnego jednorodzinnego i w jego miejsce wybudować budynek wielorodzinny, w którym znajdowałyby się cztery lokale mieszkalne, a następnie dokonać wyodrębnienia tych lokali celem stworzenia odrębnych nieruchomości lokalowych.

Sprzedaż mieszkań a VAT – kiedy podlega opodatkowaniu

Dwa wyodrębnione lokale podatnik chce zachować do rodzinnego użytku. Pozostałe dwa wyodrębnione lokale wnioskodawca planuje sprzedać (jeden w 2025 r., drugi w 2026 r.). Do przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych podatnik planuje zatrudnić firmę budowlaną i częściowo prowadzić prace metodą gospodarczą.

Wnioskodawca nie dokonywał wcześniej zakupu ani sprzedaży innych nieruchomości. Podatnik nie podejmował także działań polegających na rozbiórce albo budowie budynków mieszkalnych ani niemieszkalnych.

Czy sprzedaż dwóch mieszkań oznacza działalność gospodarczą

Jednak zdaniem dyrektora KIS, jak wynika z okoliczności sprawy, dwa wydzielone lokale w nowo wybudowanym budynku przeznaczone do sprzedaży, w całym okresie ich posiadania nie będą wykorzystywane w ramach majątku osobistego. Podatnik nie będzie wykorzystywał tych lokali dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Organ wskazał, że podejmowane działania oraz dokonane czynności wykluczają sprzedaż dwóch lokali, które zostaną wyodrębnione do sprzedaży w nowo wybudowanym przez podatnika budynku, w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Sprzedaż dwóch lokali a działalność gospodarcza w rozumieniu VAT

Tym samym sprzedaż byłaby w tym ujęciu, dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a zbywca będzie działał jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Stąd nie można uznać, że przedmiotem dostawy będzie składnik majątku osobistego, a sprzedaż ww. dwóch lokali, będzie stanowiła realizację prawa do rozporządzania majątkiem osobistym.

Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 8 października 2024 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.555.2024.4.KT.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz