Pytanie:
Podatnik VAT-UE prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą kupuje towary od cypryjskiego kontrahenta. Ich dostawa dokumentowana jest fakturą zawierającą unijne numery identyfikacji podatkowej dwóch firm, bez wykazanego w nich cypryjskiego VAT. Podatnik na okoliczność zakupu tych towarów posiada dokument CMR, w którym jako miejsce załadunku wskazany jest magazyn czasowego składowania zlokalizowany w Polsce. Towar ten przywożony jest do Polski z Francji, gdzie został nabyty przez cypryjskiego dostawcę. - W jaki sposób rozliczyć taką transakcję, czy będzie to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów(WNT) czy też będzie to dostawa, dla której podatnikiem jest nabywca?
- Czy cypryjski dostawca musi rejestrować się w Polsce jako podatnik VAT i składać deklaracje w Polsce?
- W jaki sposób kształtowała się będzie sytuacja prawna, jeżeli cypryjski kontrahent dostarczy do magazynu podatnika dużą partię towaru, który będzie przez niego sukcesywnie stamtąd pobierany, na okoliczność czego dostawca sukcesywnie wystawiał będzie faktury dokumentujące dostawę?
Pozostało jeszcze 74% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
-
Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
-
Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
-
Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Autor: Marian Szałucki
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, doradca podatkowy od 1997 r. Usługowo prawem podatkowym zajmuje się od 1992 r., prowadząc od tego roku biuro rachunkowe, w którym aktualnie obsługiwanych jest kilkadziesiąt firm. Kancelaria doradcy podatkowego prowadzona jest od początku obowiązywania ustawy o doradztwie podatkowym, czyli od roku 1997. W latach 2000 - 2004 wykładowca na kursach prowadzonych przez Gdańską Akademię Kształcenia Zawodowego.