Kiedy od nieodpłatnego transportu pracowników kontrahenta nie trzeba odprowadzać VAT

Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Dodano: 1 czerwca 2015

Przedsiębiorca, który organizuje bezpłatny dowóz do przedsiębiorstwa pracownikom firm, z którymi współpracuje, nie odprowadza VAT. Jest to możliwe po spełnieniu warunku. Więcej na ten temat w komentarzu Samira Kayyali, doradcy podatkowego.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadzi przedsiębiorstwo produkcyjne usytuowane z dala od miasta w SSE. Z uwagi na trudności związane z dojazdem, podatnik zlecił zewnętrznej firmie świadczenie usług transportowych, za co rozliczał się ryczałtowo. Z transportu korzystali nieodpłatnie nie tylko pracownicy spółki, lecz także z firm współpracujących.

Wątpliwości dotyczyły tego, czytakie darmowedojazdy do pracy powinny być opodatkowane VAT. Początkowo organ podatkowy uważał, że nieodpłatne świadczenia usług przewozu pracowników innej firmy do miejsca pracy należy opodatkować. Zmienił jednak zdanie. Spółka uzyskała bowiem korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.

- Wydany przez NSA wyrok zasługuje w pełni na aprobatę – uważa Samir Kayyali, doradca podatkowy.

Pozostało jeszcze 63% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Samir Kayyali

Autor: Samir Kayyali

Doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym. Doświadczenie zawodowe zdobywał zarówno w międzynarodowych podmiotach świadczących usługi doradcze, jak i polskich kancelariach prawnych i podatkowych. Jego praktyka obejmuje przede wszystkim restrukturyzację grup kapitałowych w celu osiągnięcia optymalizacji podatkowej, sporządzanie dokumentacji w zakresie cen transferowych oraz bieżące doradztwo w podatkach dochodowych oraz podatku VAT. Nadzorował szereg badań due diligence oraz uczestniczył w obsłudze rachunkowo-podatkowej przekształceń oraz likwidacji spółek prawa handlowego.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.