Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Import srebrnych monet, która nie stanowią prawnych środków płatniczych, nie może korzystać z opodatkowania według obniżonej 8% stawki VAT. W konsekwencji w takich przypadkach znajdzie zastosowanie 23% stawka podstawowa. Tak wynika z wyjaśnień udzielonych przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który zmienił wydaną wcześniej WIS w tej sprawie. Poznaj szczegóły i zobacz, jakie zmiany obowiązują w opodatkowaniu VAT monet kolekcjonerskich od 1 stycznia 2025 r.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Zmiana zasad opodatkowania VAT monet ze srebra, dzieł sztuki i antyków – wyjaśnienia MF
Zmiany w VAT 2025: Dowiedz się, jak wpłyną na rozliczenia
Decyzja zmieniająca WIS została wydana z urzędu przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości w wiążącej informacji stawkowej (WIS) z 11 stycznia 2023 r. (nr 0115-KDST1-2.440.224.2022.3.IK) – określającej dla importowanego towaru w postaci „srebrnej monety” (ze srebra o próbie 0.999) kod Nomenklatury scalonej (CN) 9705 oraz stawkę VAT w wysokości 8%.
Zmiana nastąpiła w ramach nadzoru nad poprawnością wydawanych dokumentów w tym zakresie, po przekazaniu sprawy do ponownej analizy pod kątem zgodności przedmiotu WIS z ustaloną klasyfikacją statystyczną.
Po przeprowadzeniu dodatkowego postępowania w sprawie, dyrektor KIS doszedł do wniosku, że wskazana wcześniej WIS nie jest prawidłowa. W tym zakresie powołał się m.in. na treść art. 120 ust. 2 ustawy o VAT, z której – w powiązaniu z art. 146a pkt 2 i art. 146ef ust. 1 pkt 2 tej ustawy – wynika, że do importu przedmiotów kolekcjonerskich stosuje się stawkę obniżoną w wysokości 8%. Dalej wspomniany organ wyjaśnił, odwoławszy się do art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, że za przedmioty kolekcjonerskie uważa się monety ze:
– które nie są zwykle używane jako prawny środek płatniczy lub które mają wartość numizmatyczną.
W dalszej kolejności, w nawiązaniu do odpowiednich definicji słownikowych (dotyczących „monety” i „pieniądza”) organ wyjaśnił, że towar, którego dotyczyła kwestionowana WIS, nie spełnia cech, o których mowa w przywołanych definicjach.
W szczególności nie jest pieniądzem – środkiem płatniczym, nie ma też oznaczonego nominału ani emitenta. Dlatego według dyrektora KIS należało stwierdzić, że nie jest on również przedmiotem kolekcjonerskim w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.
W konsekwencji nie może być objęty stawką podatku od towarów i usług do celu importu w wysokości 8% na podstawie art. 120 ust. 2 w związku z art. 146ef ust. 1 pkt 2 przedmiotowej ustawy. W ocenie dyrektora KIS, w odniesieniu do tego rodzaju towarów – niespełniających definicji przedmiotów kolekcjonerskich, klasyfikowanych do pozycji CN 7114. Z – prawodawca nie przewidział w tej ustawie ani w aktach wykonawczych wydanych na jej podstawie stosowania stawki obniżonej.
W konsekwencji dyrektor KIS z urzędu zmienił wiążącą informację stawkową z 11 stycznia 2023 r. (nr 0115-KDST1-2.440.224.2022.3.IK), z powodu stwierdzenia jej niezgodność z prawem.
Podstawą zmiany był art. 42h ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wszczyna z urzędu postępowanie w sprawie zmiany albo uchylenia ostatecznej WIS w przypadku wystąpienia albo uzasadnionego przypuszczenia wystąpienia przesłanek powodujących jej nieprawidłowość, w szczególności w przypadku m.in. błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.
Warto przypomnieć, że 1 stycznia 2025 r. zmieniły się zasady stosowania procedury VAT marża do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, w przypadku gdy podatnik osobiście zaimportował te towary lub nabył dzieła sztuki od ich twórców lub ich następców prawnych albo od niektórych podatników niekorzystających z procedury marży.
Jest to m.in. skutkiem dodania nowego art. 120 ust. 3a ustawy o VAT. Wynika z niego, że do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków opodatkowanych zgodnie z ustępami 4 i ust. 5 tego artykułu – stawka podatku VAT wynosi 23%.
Zmiany te wprowadziła ustawa z 8 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1721).
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.