Gotowe dania na wynos z 5% stawką VAT – NSA wydał uchwałę

Dodano: 3 lipca 2024
  Gotowe dania na wynos z 5% stawką VAT – NSA wydał uchwałę

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął niezwykle ważną dla przedsiębiorców uchwałę w zakresie stawki VAT właściwej dla dań i posiłków gotowych sprzedawanych na wynos.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakiego okresu dotyczył problem z opodatkowaniem VAT dostawy posiłków i dań na wynos, do którego odniósł się NSA
  • W jaki sposób fiskus uzasadniał stosowanie względem takich dostaw 8% stawki VAT
  • Na jakie przepisy powołał się w uchwale NSA, wskazawszy na zasadność stosowania w takich przypadkach obniżonej 5% stawki VAT

Sprawdź też:

Odliczenie VAT z faktur za posiłki w trakcie wyjazdu służbowego

Kiedy stawki VAT (23% i 8%) wrócą do poziomu 22% i 7%

Stawki VAT: Ważny wyrok TSUE dla całej branży gastronomicznej i cateringowej

Stawka VAT stosowana przy sprzedaży napojów i posiłków z foodtrucka

24 czerwca 2024 r., na posiedzeniu z udziałem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, NSA przychylił się do stanowiska prezentowanego zarówno przez podatnika, jak i Rzecznika MŚP.

Sąd orzekł, że w stanie faktycznym i prawnym od 24 czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2020 r. czynność dostawy posiłków i dań realizowana przez podatnika w systemach takich jak np. „drive in”, „walk through”, „in-store” oraz „food court”  (w tej części, w której sprzedaż była realizowana „na wynos”) – powinna być opodatkowana obniżoną stawką 5% na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z pozycją 28 załącznika nr 10 do tej ustawy.

Niekorzystne dla przedsiębiorców stanowisko fiskusa

Problem pojawił się po wydaniu przez Ministra Finansów interpretacji ogólnej z 24 czerwca 2016. Od tego czasu do momentu wejścia w życie nowej matrycy stawek (tj. do 1 lipca 2020 r.) organy podatkowe uznawały, że sprzedaż posiłków i dań na wynos należy zakwalifikować do „usług związanych z wyżywieniem”, opodatkowanych 8% stawką VAT, a nie do „gotowych posiłków i dań”, którym ustawodawca przypisał 5% stawkę podatku.

Organy podatkowe, wykluczając posiłki i dania sprzedawane na wynos z kategorii „gotowych posiłków i dań”, odwoływały się do treści Polskiej Klasyfikacji Działalności, do której ustawa o podatku od towarów i usług nie odsyłała.

Jak swój pogląd w sprawie stawki VAT uzasadnił NSA

NSA uzasadniając swoje stanowisko podkreślił, że prawo podatkowe powinno być jasne i precyzyjne, a przedmiot i stawka podatku muszą wynikać z ustawy podatkowej. Przyjęte przez organy podatkowe stanowisko, odwołujące się do treści PKD, Naczelny Sąd Administracyjny uznał za niedopuszczalne w świetle zasady pewności prawa, szczególnie doniosłej na gruncie prawa podatkowego.

Źródło:

www.rzecznikmsp.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.