Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Ustawa o VAT, co do zasady, nie zawiera szczególnych wymogów w zakresie formy, w której mają być przechowywane faktury. Dlatego też faktury otrzymane w wersji elektronicznej mogą być również archiwizowane w odsłonie papierowej. Sprawdź komentarz eksperta.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji nr IBPP2/4512 936/15/MG wyjaśnił, żeprzepisy dopuszczają, aby faktury były przechowywane w innej niż oryginalna formie.
Przy czym istotne jest, aby zachowany został warunek zapewnienia autentyczności pochodzenia faktur, integralności ich treści i czytelności od momentu ich wystawienia do czasu upływu terminu przedawnienia.
Sprawdź też:
KOMENTARZ EKSPERTA
Szymon Raut
doradca podatkowy, kancelaria podatkowa Paczuski Taudul
Podatnicy obecnie mają możliwość wyboru postaci, w której będą przechowywali otrzymywane faktury. Sposób przechowywania nie jest uzależniony od postaci, w której została dostarczona faktura.
Obecnie stanowisko organów podatkowych w kwestii formy przechowywania faktur jest dość liberalne. Jednak jeszcze kilka lat temu organy podatkowe nie zgadzały się na przechowywanie faktur w innej formie niż ta, w której pierwotnie została otrzymana faktura.
Oczywiście obecna swoboda w zakresie formy przechowywania faktury nie oznacza zupełnej dowolności. Organ podatkowy w interpretacji nr IBPP2/4512 936/15/MG wskazuje, że sposób przechowywania faktur ma umożliwiać organom bezzwłoczny do nich dostęp.
Ponadto wskazuje, że faktury należy archiwizować w podziale na okresy rozliczeniowe, aby łatwo można było je odnaleźć i przy ewentualnej kontroli zweryfikować.
Ważne jest również, aby przechowywanie odbywało się w taki sposób, aby podatnik mógł wykazać: od jakiego podmiotu otrzymał fakturę (zachowana autentyczność pochodzenia), faktura nie była zmieniana po jej otrzymaniu (integralność treści) oraz jest możliwa do odczytania przez np. kontrolujących (czytelność faktury).
Należy w tym miejscu podkreślić, że organ nie ocenił systemu przechowywania/archiwizacji faktur zaproponowanego przez wnioskodawcę, a jedynie wskazał, że jeżeli są zachowane warunki dotyczące autentyczności, integralności i czytelności faktury, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia.
Oznacza to, że prawdziwy test zgodności z obowiązującymi przepisami – tak jak rozumieją je organy podatkowe – system ten przejdzie dopiero w toku kontroli podatkowej.
Z zagadnieniem przechowywania faktur wiąże się również długość okresu, przez który należy zachować faktury. Okres ten jest uzależniony od długości okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, który może niekiedy wynieść niemal 6 lat.
Należy pokreślić, iż podatnicy VAT, którzy mają siedzibę w Polsce, są zobowiązani do przechowywania faktur na terytorium kraju. Natomiast podatnicy, którzy chcieliby przechowywać faktury poza Polską są zobowiązani do ich przechowywania w formie elektronicznej, aby organy miały do nich zapewniony dostęp online.
Dotyczy to zarówno podmiotów z siedzibą w Polsce, jak i poza nią. Stąd też należy stwierdzić, iż przechowywanie faktur poza Polską jest możliwe jedynie, jeżeli są one archiwizowane w postaci elektronicznej.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lutego 2016 r., nr IBPP2/4512 936/15/MG
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.