Wspólnik nie chce odkupić udziałów w spółce. Co mogą zrobić pozostali wspólnicy?

Marcin Sarna

Autor: Marcin Sarna

Dodano: 29 grudnia 2011
Pytanie: W spółce z o.o. jest trzech udziałowców posiadających 30, 30, i 40% udziałów. Dwaj udziałowcy posiadający po 30 % udziałów złożyli trzeciemu propozycję sprzedaży wszystkich swoich udziałów proponując cenę zupełnie dowolną, nie popartą żadną wyceną. Zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę wyrażającą zgodę na taką sprzedaż. Wspólnik odrzucił ofertę ze względu na wysoką cenę. Czy w takiej sytuacji udziałowcy mogą swobodnie rozporządzać swoimi udziałami?
Teraz z kolei jeden ze wspólników (30%) chce sprzedać wszystkie swoje udziały drugiemu wspólnikowi (30%) z pominięciem trzeciego, który wcześniej odrzucił ofertę kupna. Czy przed zbyciem udziałów musi zostać podjęta nowa uchwała wspólników? Czy trzeci wspólnik został teraz pozbawiony prawa pierwokupu? Jego zdaniem ma on prawo do nabycia części (40%) udziałów zbywanych przez tego wspólnika i takim zakupem jest zainteresowany. Czy wspólnik może prawnie dochodzić swojej racji?
W umowie spółki znajduje się zapis „Zbycie udziałów wymaga zgody Wspólników. Pozostałym Wspólnikom służy prawo pierwszeństwa w nabyciu zbywanych udziałów. Brak uchwały Wspólników wyrażającej zgodę na zbycie lub zastawienie udziałów wskazującej nabywcę udziałów bądź też odmawiającej tej zgody w terminie miesiąca licząc od dnia zgłoszenia zamiaru zbycia - powoduje wygaśnięcie prawa pierwszeństwa nabycia udziałów i obowiązku sprzedaży wskazanemu przez wspólników nabywcy oraz uprawnia do swobodnego zbycia lub zastawienia udziałów”.

Pozostało jeszcze 54% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Marcin Sarna

Autor: Marcin Sarna

radca prawny, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych. Specjalizuje się również w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w szczególności świadcząc pomoc prawną dla producentów maszyn i urządzeń, przedsiębiorców funkcjonujących w branży usługowej i w sektorze energetycznym
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.