Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej – sprawdź zmiany

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 22 stycznia 2025
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej

Ministerstwo Finansów zamierza zmodyfikować przepisy dotyczące sporządzania przez jednostki spoza sektora finansowego skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych. Odpowiedni projekt jest już gotowy. Poznaj planowane zmiany w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy kapitałowej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Na czym polegają zmiany w przepisach dotyczących sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych, przygotowane przez Ministerstwo Finansów
  • Z czego wynikała potrzeba wprowadzenia wspomnianych zmian
  • Czy znajdą one zastosowanie już do sprawozdań finansowych za 2024 rok.

Sprawdź też:

Rachunkowość instrumentów finansowych - od kiedy stosować nowe przepisy

E-sprawozdania finansowe za 2024 rok. Format, termin, podpisywanie, zatwierdzanie i składanie sprawozdania

Jakie można zastosować uproszczenia w sporządzaniu sprawozdań finansowych za 2024 rok

Zmiany w ustawie o rachunkowości: Nowe limity dla jednostek mikro i małych w 2025 roku

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia MF, którego celem jest nowelizacja przepisów dotyczących skonsolidowanych sprawozdań finansowych niektórych jednostek. Zmiany dotyczą treści rozporządzenia Ministra Finansów z 25 września 2009 r. w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2017 r. poz. 676).

Zakres zmian dotyczących skonsolidowanych sprawozdań finansowych

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia zmieniającego, nowelizacja jest związana ze zmianami na poziomie ustawowym. Chodzi o ustawę z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1863). Przypomnijmy, że na jej podstawie wdrożono na poziomie krajowym unijną dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive).

Definicja przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów

Ustawa ta wprowadziła definicję przychodów netto ze sprzedaży towarów i produktów. Wspomnianą definicję  zawarto w dodanym  1 stycznia 2025 r. do ustawy o  rachunkowości przepisie art. 3 ust. 1  pkt  30a (który znalazł się w ustawowym słowniczku pojęć używanych na potrzeby stosowania jej przepisów).

Na gruncie tej definicji, w  odniesieniu do wskazanych na wstępie  jednostek (jako innych niż określone w lit. b–e w ww. pkt 30a ustawy o rachunkowości, np. niektóre jednostki sektora finansowego, czy stosujące MSR) – przez przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów rozumie się przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń, bez podatku od towarów i usług oraz innych podatków bezpośrednio związanych z obrotem. W wyniku tego – jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów w wydanym 18 grudnia 2024 r. komunikacie – nastąpiło ujednolicenie zakresu pojęcia przychodów netto ze sprzedaży dla różnych celów, tj. dla obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych, w kryteriach korzystania z uproszczeń ewidencyjnych i sprawozdawczych, w kryteriach progów do badania oraz do celów prezentacyjnych (odpowiednie usunięcie z poszczególnych przepisów kategorii materiałów i przychodów z operacji finansowych).

Ze względu na usunięcie z kategorii „przychodów netto ze sprzedaży” przychodów ze sprzedaży materiałów, konieczna stała się zmiana w tym zakresie załącznika nr 3 do rozporządzenia ministra finansów  z  25 września 2009 r. „Skonsolidowany rachunek zysków i strat”.

Zaproponowane zmiany przewidują korektę w załączniku nr 3 do rozporządzenia MF z 25 września 2009 r. „Skonsolidowany rachunek zysków i strat” zarówno w przypadku wariantu kalkulacyjnego, jak również wariantu porównawczego. Ma ona polegać na usunięciu z kategorii przychodów netto ze sprzedaży, przychodów ze sprzedaży materiałów.

Od kiedy nowe przepisy dotyczące skonsolidowanych sprawozdań

Jak wynika z § 3 projektowanego rozporządzenia zmieniającego, ma ono wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przy czym przepisy w brzmieniu nadanym tym rozporządzeniem będą miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2023 r. Zatem trzeba je będzie wziąć pod uwagę pod kątem rocznych sprawozdań finansowych jednostek już za rok obrotowy 2024 (który rozpoczął się 1 stycznia 2024 r. ).

Źródło:

  • projekt (z 10 stycznia 2025 r.) rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad sporządzania przez jednostki inne niż banki, zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz