Do środków trwałych może należeć składnik, którego przedsiębiorca jest współwłaścicielem. Taki ŚT można również rozliczać w kosztach. Sprawdź, jak dokonać w takiej sytuacji prawidłowej amortyzacji, w sytuacji gdy dochodzi do zmian w udziałach właścicieli oraz gdy współudziałowcami są małżonkowie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Jeżeli dojdzie do odpłatnego zniesienia współwłasności mieszkania, przed upływem 5 lat od nabycia, powstaje przychód podatkowy.
W wyniku rozwodu nastąpił podział majątku wspólnego. Jedna ze stron została właścicielem mieszkania i przekazała byłemu małżonkowi 110.000 zł z tytułu wyrównania wartości majątku. Czytelnik zapytał, czy stron, a która otrzymała środki pieniężne musi rozliczyć z podatku dochodowego od osób fizycznych? Czy w tej sprawie ma znaczenie fakt, że współwłaścicielami tego mieszkanie nie byli 5 lat?
Dnia 10 lipca 2012 r. o godz. 13.00 Trybunał Konstytucyjny rozpozna pytanie prawne Sądu rejonowego Poznań-Stare Miasto w Poznaniu Wydział XII Cywilny dotyczące podziału nieruchomości i obciążenia hipoteką.
W postępowaniu nieprocesowym o sądowe zniesienie współwłasności Twoja spółka powinna zgłosić także inne roszczenia wynikłe na tle wspólnego posiadania rzeczy. Jednak nie możesz wystąpić z żądaniami niewskazanymi w przepisie, tj. rozliczenie pożytków w postaci czynszów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip