zmiany w ustawie o rachunkowości

  Nowe obowiązki w sprawozdawczości niefinansowej – przygotuj się na 2025 rok

Nowe obowiązki w sprawozdawczości niefinansowej – przygotuj się na 2025 rok

Już od 1 stycznia 2025 r. księgowi muszą zmierzyć się z nowymi obowiązkami wynikającymi z nowelizacji ustawy o rachunkowości. Raportowanie zrównoważonego rozwoju stanie się stałym elementem sprawozdawczości firm. Dowiedz się, kogo objęły zmiany, jakie wymogi należy spełnić i jak krok po kroku przygotować się do nowych regulacji. Nie czekaj na ostatnią chwilę – sprawdź, co musisz zrobić już teraz!

Zmiany w ustawie o rachunkowości (UoR), wprowadzone na podstawie  ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (zwanej dalej: ustawą zmieniającą UoR lub nowelizacją UoR) zakładają, już od 1 stycznia 2025 r. zastosowanie nowych przepisów związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju.

O co chodzi z raportowaniem zrównoważonym

Na wstępie warto wyjaśnijmy trzy podstawowe pojęcia, mianowicie:

a)      zrównoważony rozwój  to taki rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez szkody dla przyszłych pokoleń,

b)     CSR (skrót od ang. corporate social responsibility) czyli społeczna odpowiedzialność biznesu – to takie podejście do zarządzania organizacją, które uwzględnia dobrowolne, odpowiedzialne stanowisko wobec spraw społecznych i środowiskowych.

c)      ESG jest to zarządzanie organizacją w sposób społecznie odpowiedzialny, zapewniający zrównoważony rozwój, poprzez wdrożenie zasad i regulacji określonych dla obszaru środowiska (skrót E – ang. enviromental), spraw społecznych (skrót S – ang. social) i ładu organizacyjnego (skrót G – ang. governance).

Wraz z początkiem 2025 roku wskazane pojęcia będę stałym elementem związanym z rachunkowością i sprawozdawczością finansową.

Skąd  wzięła się ta koncepcja? Czy ona musi być obowiązkowo stosowana?

We wrześniu 2015 r. przywódcy wszystkich 193 krajów członkowskich ONZ podpisali dokument „Przekształcania naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”.  Agenta ta zawiera cele i działania właśnie w 3 wymiarach: środowiskowym, społecznym i gospodarczym[1]. Z drugiej strony w roku 2016 zostało podpisane a następnie ratyfikowane przez UE porozumienie paryskie, którego celem jest wdrażanie Konwencji Narodów Zjednoczonych (z 1992 roku) w sprawie zmian klimatu. Kolejnym krokiem do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ było przyjęcie strategii Europejski Zielony Ład.

Komunikat w sprawie Europejskiego Zielonego Ładu został opublikowany w grudniu 2019 r. Komisja Europejska przyjęła szereg aktów prawnych i strategii celem osiągnięcia założeń określonych w Agendzie ONZ2030, porozumieniu paryskim oraz Europejskim Zielonym Ładzie, a są  to m. in. regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju i raportowania w tym zakresie.

Jaki wpływ mają te wszystkie koncepcje na rachunkowość? Otóż – wbrew pozorom - bardzo duży, ponieważ - nowe przepisy w zakresie raportowania zrównoważonego zrównują istotność informacji niefinansowych i finansowych.