Obowiązujący od 1 stycznia 2018 r. MSSF 15 Przychody z umów z klientami nie zawiera bezpośrednio odniesienia do kontraktów budowlanych. Zawiera on ogólne wytyczne do umów sprzedaży na rzecz klienta, zatem należy go zastosować też w przypadku umów o budowę.
Rada IASB zatwierdziła 8 grudnia 2016 r. poprawki w ramach cyklu corocznych zmian standardów MSSF 2014–2016. Tym samym rada wprowadziła nieznaczne zmiany, które wyjaśniają, poprawiają lub usuwają zbędne sformułowania w standardach.
Dnia 30 czerwca 2016 r. weszły w życie zmiany dotyczące zakresu informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych i skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych wymaganych w prospektach emisyjnych dla emitentów z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dla których właściwe są polskie zasady rachunkowości i którzy zamierzają ubiegać się lub ubiegają się o dopuszczenie papierów wartościowych do obrotu na rynku regulowanym.
Poznaj opublikowane 12 kwietnia 2016 r. wyjaśnienia IASB do MSSF 15
Dnia 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy zmieniające treść standardu MSR 1 „Prezentacja sprawozdań finansowych”, które mają się przyczynić do lepszego zrozumienia danych zaprezentowanych w sprawozdaniach finansowych. Należy je zastosować także przy sporządzaniu sprawozdań półrocznych za I część 2016 roku.
Przedsiębiorcy muszą być gotowi na kolejne ważne zmiany w rozliczeniach. Wynika to z opublikowanego 28 maja 2014 r. nowego standardu rachunkowości – MSSF 15 „Umowy z klientami”.
Zdaniem ekspertów z firmy doradczej EY nowy standard przede wszystkim zmienia sposób, w jaki przedsiębiorstwa rozliczają umowy z klientami, gównie w sytuacji, gdy jedna umowa dotyczy świadczenia usług i dostarczania towarów (np. w branży telekomunikacyjnej).
O czym powinieneś pamiętać, zanim sporządzisz sprawozdanie finansowe za 2010 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip