Rozłożenie należności podatkowych na raty to ulga polegająca na podziale kwoty podatku lub innych zobowiązań podatkowych na co najmniej dwie części i ustalenia dla nich nowych terminów płatności. Wniosek o rozłożenie podatku na raty, złóż przed upływem terminu jego płatności. Jeśli złożysz wniosek po tym terminie, to powstanie zaległość podatkowa.
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję odnośnie do wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Jest ona istotna m.in. z punktu widzenia podmiotów, u których powstały zaległości podatkowe.
Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że jej decyzja odnośnie do poziomu wspomnianych stóp, w tym lombardowej, pozostanie bez wpływu na sytuację podatników, np. płacących odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych.
Od 9 czerwca br. obowiązują wyższe stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Zmiana ma związek z podniesieniem po raz kolejny w 2022 roku przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych NBP, w tym także stopy lombardowej, mającej wpływ na wysokość odsetek podatkowych.
Podatnicy posiadający zaległości podatkowe zastanawiają się, jak je uregulować, przy czym nie zawsze mają wystarczające środki finansowe, aby to zrobić. Jedną z form wygaśnięcia zobowiązania podatkowego przewidzianą w art. 66 Ordynacji podatkowej jest przeniesienie własności rzeczy oraz praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Prosty przepis budzi jednak liczne problemy interpretacyjne i jest przedmiotem sporów podatników z fiskusem.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych dodatkowo – w wyniku realizacji ustawy – umorzył około 600 milionów złotych nadpłaconych składek. Poinformowała o tym przeze ZUS prof. Gertruda Uścińska.
W stosunku do należności rozłożonych na raty ustalone zostają nowe terminy zapłaty. Podlegają więc wykazaniu w sprawozdaniu Rb-27S jako należności, a nie jako zaległości.
Pełnomocnik rejestrujący podatnika dla celów VAT będzie odpowiadać solidarnie wraz z zarejestrowanym podatnikiem do kwoty 500 tys. zł za jego zaległości podatkowe – taka zmiana obowiązuje od początku tego roku. Sprawdź, praktyczne konsekwencje nowych przepisów
Burmistrz - jako organ podatkowy - musi tak zabezpieczyć wykonanie zobowiązań podatkowych, aby nie dopuścić do przedawnienia zaległości. Należy także pamiętać, że nota księgowa będąca podstawą dokonania zaksięgowania operacji, jaką jest odpis zaległości, musi spełniać wszystkie elementy przewidziane dla dowodów księgowych.
ZAS-HZ (1) - Zaświadczenie o wysokości zobowiązania podatkowego (zaległości podatkowych), kosztów upomnienia, kosztów egzekucyjnych, zabezpieczonych hipoteką przymusową lub zastawem skarbowym
ZAS-SC (1) - Zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych rozwiązanej spółki cywilnej
ZAS-Z (4) - Zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych zbywającego
Uproszczenie przepisów, usunięcie wątpliwości interpretacyjnych, wyeliminowanie regulacji, które w praktyce powodują wiele uciążliwych obowiązków - taki jest cel prezydenckiego projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Projekt trafił do Komisji Finansów Publicznych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip