Podmioty, które zapewniły zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL, mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia z tego tytułu, obejmującego okres przed 30 kwietnia 2022 r. Aby otrzymać pieniądze, powinny to zrobić w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca br.
Podatnik wynajmował od agencji pracy tymczasowej pracowników z Ukrainy, którzy byli tam zatrudnieni na umowę zlecenie. Z agencją rozliczał się fakturą na usługę. W okresie wykonywania pracy u niego obywatele Ukrainy mieszkali w mieszkaniu wynajmowanym przez jego firmę lub hotelu, za który również on jako firma płacił. Nie pobierał żadnych odpłatności za zakwaterowanie. Stanął przed faktem, że te nieodpłatne świadczenia mogą stanowić dochód tych ludzi i należałoby wystawić PIT -8C bądź PIT-11. Jak to powinien był zrobić, skoro właściwie nie posiada żadnych danych tych osób, poza imieniem i nazwiskiem oraz adresem, pod jakim przebywali (w Polsce), świadcząc u niego pracę? Agencja pracy tymczasowej odmawia z podatnikiem współpracy.
Przedsiębiorca deleguje pracowników do pracy zagranicę i na miejscu zapewnia im zakwaterowanie. Ich udostępnianie jest konieczne ze względu na zapewnienie pracownikom możliwości wypełniania obowiązków służbowych i osiągnięcia przychodu przez pracodawcę. Czy udostępniane przez pracodawcę nieodpłatne świadczenie w postaci zakwaterowania na rzecz pracowników skierowanych w ramach delegowania powinny być oskładkowane? Od czego to zależy? Jak interpretuje tę kwestię ZUS?
Pytanie: Firma zatrudnia pracownika na umowę o pracę. Wypłaca pracownikowi świadczenie z tytułu zwrotu części kosztów związanych z kształceniem w formach pozaszkolnych. Od wypłaconej kwoty nalicza i odprowadza podatek dochodowy. Czy od tego świadczenia należy naliczyć i odprowadzić składki ZUS? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip