wystawienie faktury korygującej

  Czy można korygować faktury po przedawnieniu – poznaj skutki wyroku WSA

Czy można korygować faktury po przedawnieniu – poznaj skutki wyroku WSA

Dowiedz się, czy korekta faktur po przedawnieniu jest możliwa oraz jakie przepisy regulują ten proces. Poznaj praktyczne skutki wyroku WSA.

Spór o korektę faktur

W sprawie nadleśnictwo wystawiło faktury  za zobowiązania powstałe w 2016 roku z tytułu czynszu za umowę przesyłu (w kwocie był podatek od nieruchomości). Po kontroli organów podatkowych ustalono wyższy podatek od nieruchomości za 2016 rok. W konsekwencji nadleśnictwo w 2021 roku wystawiło spółce faktury korygujące faktury wystawione w 2016 roku. Spółka ich nie opłaciła. Sprawa toczyła się przed sądami powszechnymi o zapłatę. W 2023 roku sąd apelacyjny zasądził na rzecz nadleśnictwa konieczność dopłaty podatku od nieruchomości, jednak bez odsetek za zwłokę.

Problemy związane z przedawnieniem zobowiązań podatkowych

Nadleśnictwo chciało dokonać korekty faktury korygującej wystawionej w 2021 roku. W tym stanie faktycznym organ podatkowy uznał, że zobowiązanie się przedawniło i nadleśnictwo nie może dokonać powyższej korekty. W ocenie organu czynsz zafakturowany przez nadleśnictwo  fakturami korygującymi wystawionymi w 2021 roku był czynszem za 2016 rok, który  przedawnił się z końcem 2021 roku. Z tego wynika, że nie może być już po tej dacie korygowany ani  in minus, ani in plus.

Korekta faktur a powstanie obowiązku podatkowego

Z takim stanowiskiem organu nie zgodziło się nadleśnictwo, w jego ocenie obowiązek podatkowy z tytułu dopłaty czynszu za 2016 rok powstał w dacie wystawienia faktur korygujących, czyli w 2021 roku, bowiem faktura korygującą jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT i jej wystawienie kreuje obowiązek podatkowy w roku jej wystawienia.