Działalność nierejestrowana to atrakcyjna forma dorobku bez konieczności rejestracji firmy. Jednak mimo uproszczonych zasad, rozliczenie przychodu z działalności nierejestrowanej w PIT-36 za 2024 rok może budzić wątpliwości – szczególnie w kontekście zaliczek otrzymywanych od klientów. Czy zaliczka to również przychód do wykazania w zeznaniu rocznym? Ministerstwo Finansów zabrało głos w tej sprawie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Ulga na dzieci PIT 2024 – jak skorzystać i prawidłowo rozliczyć ulgę prorodzinną w rocznym PIT
Działalność nierejestrowana – co ze składkami ZUS
Działalność nierejestrowana – czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych
Działalność nierejestrowana a składki ZUS: potrzebna jest interpretacja indywidualna
Faktury zaliczkowe są powszechnie stosowane w obrocie gospodarczym i wystawiane w celu rozliczenia zaliczek otrzymanych na poczet przyszłej dostawy końcowej. Najczęściej są używane w transakcjach o dużej wartości, aby pozyskać część środków niezbędnych do sfinansowania finalnej transakcji. Zgodnie z ustawą o VAT, zaliczka w obrocie krajowym zazwyczaj powoduje powstanie obowiązku podatkowego, choć istnieją pewne wyjątki. Wpłaconą zaliczkę należy ewidencjonować w księgach rachunkowych jako kwotę brutto, która zawiera VAT obliczony według obowiązujących stawek dla danego towaru lub usługi. Poznaj praktyczne przykłady ewidencji księgowej zaliczek.
W przypadku podatku dochodowego, co do zasady, otrzymana zaliczka u sprzedawcy - nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wynika to wprost z literalnego brzmienia art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) oraz art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), w myśl którego – do przychodów nie zalicza się: pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.
Wyjątkiem od tej zasady są wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które muszą być zarejestrowane za pomocą kasy rejestrującej (co wynika z art. 12 ust. 3g ustawy o CIT oraz art. 14 ust. 1j ustawy o PIT).
Zaliczka a koszty podatkowe
W przypadku nabywcy, sama wpłata zaliczki na poczet zakupu towaru czy usługi nie uprawnia do ujęcia jej w kosztach uzyskania przychodów. Kosztem podatkowym staje się dopiero wartość nabytego towaru lub usługi, która będzie zaliczana do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z ogólnymi zasadami kwalifikowania wydatku jako kosztu podatkowego.
Dlaczego warto przeczytać ten tekst:
Polecamy też:
Oglądaj szkolenie:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.