Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 lipca 2024 r. (sygn. akt K 13/20) orzekł, że przepisy dotyczące raportowania schematów podatkowych (MDR) są częściowo niezgodne z Konstytucją. Trybunał odniósł się do ww. przepisów pod kątem obowiązku przekazywania fiskusowi przez doradców podatkowych informacji objętych tajemnicą zawodową.
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane pisemne uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 lutego 2021 r., sygn. SK 39/19 dotyczącego podatku od nieruchomości. Jakie ma on znaczenie dla podatników?
Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego art. 50 § 3 Kodeksu pracy pozbawiający część pracowników będących w wieku przedemerytalnym ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę z naruszeniem zakazów wynikających z ochrony trwałości stosunku pracy oraz warunków pracy i płacy – tylko z tego powodu, że zostali zatrudnieniu na podstawie umów o pracę zawartych na czas określony jest niekonstytucyjny. Dowiedz się więcej na ten temat.
Osoby, które w latach 2007–2008 nie zgłosiły w ciągu miesiąca do urzędu skarbowego nabycia spadku po najbliższej rodzinie, a co za tym idzie – zapłaciły podatek od spadków i darowizn, będą mogły go odzyskać – tak wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2013 r.
Zdaniem Trybunału art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., w zakresie, w jakim przewiduje miesięczny termin złożenia zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycia w drodze dziedziczenia własności rzeczy lub praw majątkowych przez: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jest niezgodny z konstytucyjną zasadą zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip