Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Pakiet paliwowy to zespół regulacji prawnych obejmujących sprowadzane w formie nabycia wewnątrzwspólnotowego paliwa. Zmiana zasadnicza polega na odebraniu tej transakcji możliwości rozliczenia VAT w deklaracji podatkowej już w momencie jej dokonania. Tym samym jest to wyłom w całym systemie tego podatku, czyniąc z niego w tym punkcie daninę konstrukcyjnie bliższą cłu, nie zaś temu podatkowi. Sprawdźmy, jak poradzić sobie z pakietem paliwowym od strony VAT.
Podatnik prowadzi salon samochodowy. W rozliczeniu za nowe auta nabywa od klientów samochody używane na fakturę lub umowę kupna-sprzedaży. Z faktury odlicza 100% VAT, gdyż samochody te są towarami do odsprzedaży. Czy jeśli kupi paliwo do takich pojazdów w celu odbycia jazdy próbnej, to może odliczyć cały VAT i zaliczyć 100% do kosztów, jeśli nie zgłasza do urzędu skarbowego VAT-26 i nie prowadzi ewidencji? Serwis dokonuje napraw tych samochodów. Są to cesje wewnętrzne, które są kosztem działu samochodów używanych i przychodem serwisu. Czy koszt tej robocizny i części powinien być zaliczony tylko w wysokości 75% do kosztów uzyskania przychodów?
Organy podatkowe uważają, że koszty paliwa wykorzystywanego do celów prywatnych przez podwładnego nie są elementem ryczałtu, ale stanowią odrębne nieodpłatne świadczenie. Sądy mają jednak inne zdanie w tej kwestii.
Czy koszty wykazane w kolejnych fakturach wystawianych w 2019 r. w ramach leasingu operacyjnego zawartego w listopadzie 2018 r. trzeba zaliczać w 100% czy w 75%? Przedsiębiorca kupił samochód osobowy o wartości 70.000 zł używany w firmie na zasadzie mieszanej eksploatacji. Czy inne koszty eksploatacji należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów w 75% czy w całości?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip