Zmiany wprowadza ustawa z 9 stycznia 2025 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2025 r. poz. 172). Ich celem jest dostosowanie przepisów prawa krajowego do zmian wprowadzonych w rozporządzeniach unijnych, zawierających środki ograniczające względem podmiotów rosyjskich i białoruskich.
Ostatnie zmiany polityczne odbijają się na gospodarce. Jednostki gospodarcze i nie tylko zostają dotknięte skutkami toczącej się w Ukrainie wojny. Księgowi i kierownicy jednostek powinni w rzetelny sposób odzwierciedlić w księgach rachunkowych i sprawozdaniach finansowych skutki zdarzeń. Komitet Standardów Rachunkowości opracował i opublikował na stronie Ministerstwa Finansów rekomendacje dotyczące tego, w jaki sposób powinny zostać pokazane w rachunkowości konsekwencje toczącej się wojny, udzielanej pomocy podmiotom za granicą i mieszkańcom Ukrainy.
Rada Ministrów przygotowała przepisy regulujące pomoc obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. To kompleksowy pakiet działań nastawionych na pomoc ofiarom skutków działań wojennych. Wśród nich są rozwiązania podatkowe przygotowane przez Ministerstwo Finansów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip