Zmiany wprowadza ustawa 20 grudnia 2024 r. o Radzie Fiskalnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 39). Dotyczą one m.in. uchylenia przepisów dotyczących Wieloletniego Planu Finansowego Państwa i zastąpienia go wieloletnimi założeniami makroekonomicznymi wykorzystywanymi na potrzeby opracowania projektu ustawy budżetowej.
Stosunek zobowiązaniowy (umowa nienazwana), którego przedmiotem jest uzyskanie oszczędności dzięki modernizacji oświetlenia w budynkach jednostek organizacyjnych JST z rozłożeniem płatności, stanowi tytuł dłużny. Powinien zatem zostać ujęty w wieloletniej prognozie finansowej.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie ustosunkowała się do wątpliwości skarbników. Przedstawiciele izby odnieśli się m.in. do wątpliwości dotyczących kompetencji organów jednostek samorządu terytorialnego do dokonywania zmian kwot dotacji ujętych w budżecie oraz wydatków na przedsięwzięcia ujętych w prognozie finansowej (pismo nr K.0542.85.MK.2014).
Rozpatrując, czy w danym przypadku prawo do ingerencji w wysokość środków budżetowych ma organ stanowiący samorządu, czy też organ wykonawczy, należy każdorazowo analizować konkretne zapisy ustawy o finansach publicznych oraz ustaw szczegółowych - twierdzi szczecińska izba obrachunkowa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip