Istotą wakacji kredytowych jest zawieszenie spłacania rat kredytu – na podstawie przepisów ustawy o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców. Podatnicy w trudnej sytuacji finansowej mogą zawiesić spłaty dwóch rat kredytu w II kwartale 2024 oraz jednej raty w III i IV kwartale. Pytanie, komu one przysługują?
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministra Finansów o udzielenie wyjaśnień, czy z tzw. wakacji kredytowych będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który kupił mieszkanie lub dom w celach mieszkaniowych i ma zarejestrowaną działalność gospodarczą pod tym adresem.
Wakacje kredytowe to „urlop” od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty nawet na 8 miesięcy. Wnioski o zawieszenie spłaty rat można składać od 29 lipca br., przy czym wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia br.
Kredytobiorcy hipoteczni, którzy zaciągnęli kredyty w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy już od sierpnia br. będą mogli korzystać z tzw. wakacji kredytowych. Jednocześnie pula środków na wsparcie kredytobiorców, szczególnie wrażliwych na wzrost rat kredytów, wyniesie 2 mld zł. Przedłużone zostały również, do końca października, Tarcze Antyinflacyjne, które obniżają m.in. ceny paliw na stacjach benzynowych i rachunki za prąd.
Sejm przyjął ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe i wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych. Przyjęte zostało również rozwiązanie, dzięki któremu do budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trafi dodatkowe 1,4 mld zł, zaś WIBOR zostanie zastąpiony przez inny, korzystniejszy dla kredytobiorców wskaźnik.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. W projekcie zawarto pakiet zmian dla osób z kredytami hipotecznymi. Wśród rozwiązań są wakacje kredytowe, dopłaty do kredytów z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zasilonego dodatkowymi środkami oraz zamiennik dla wskaźnika WIBOR.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip