urlopy rodzicielskie

Jak wygląda rozwiązanie umowy o pracę z pracownicami na urlopach rodzicielskich przy likwidacji działalności gospodarczej

Pytanie: W kwietniu 2025 roku okazało się, że pracodawca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą musi ją zlikwidować w dniu 1 maja 2025 r. Pracodawca zatrudnia dwie pracownice. Jedna pracownica od 1 grudnia 2016 r. do 7 czerwca 2025 r. przebywa na urlopie wychowawczym. Druga pracownica jest zatrudniona od 2 kwietnia 2019 r. przebywa na urlopie rodzicielskim do 28 kwietnia 2025 r. Jak sporządzić świadectwo pracy? Jaką podstawę rozwiązania umowy o pracę musi wpisać pracodawca w każdym świadectwie pracy, rozwiązując umowy z tymi osobami w dniu 30 kwietnia 2025 r.?
Kodeks pracy zmiany w urlopach rodzicielskich

Kodeks pracy: zmiany w urlopach rodzicielskich od 26 kwietnia 2023 r.

Po zmianach w Kodeksie pracy pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia mógł złożyć w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Okres ten został wydłużony aż o 4 lata. To jedna z wielu zmian, które ma ułatwić pracownikom będącym rodzicami godzenie pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Sprawdź, co ze zmian w Kodeksie pracy dotyczących urlopów rodzicielskich wynika dla pracodawcy.

Dyrektywa 2019/1158 ustanawia minimalne wymagania mające na celu osiągnięcie równości kobiet i mężczyzn pod względem szans na rynku pracy i traktowania w miejscu pracy przez ułatwienie pracownikom będącym rodzicami lub opiekunami godzenia życia zawodowego z rodzinnym. W tym celu dyrektywa przewiduje indywidualne prawa związane z:

1)     urlopem ojcowskim, urlopem rodzicielskim i urlopem opiekuńczym;

2)     elastyczną organizacją pracy dla pracowników będących rodzicami lub opiekunami.

Wejście w życie dyrektywy work life balance nie wiąże się z koniecznością wprowadzenia zmian w regulaminach zakładowych.

Zgodnie art. 177 § 1 Kodeksu pracy, w okresie ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego, a także od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części, urlopu ojcowskiego albo jego części, urlopu rodzicielskiego albo jego części ‒ do dnia zakończenia tego urlopu, pracodawca nie może:

  1. prowadzić przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem;
  2. wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z tą pracownicą lub tym pracownikiem.

Chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z ich winy i reprezentująca pracownicę lub pracownika zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.