Ani przepisy ustawy o VAT, ani regulacje Kodeksu cywilnego nie definiują umowy barterowej. Zaliczyć więc ją należy do umów nienazwanych. Do tego rodzaju umowy zastosowanie mają przepisy dotyczące umowy sprzedaży, zaś obligatoryjne elementy dla tej formy wymiany handlowej zawierają przepisy art. 603–604 kc. Sprawdźmy więc, w jaki sposób rozliczać barter na gruncie VAT.
Już od setek lat funkcjonuje gospodarka towarowo-pieniężna, stanowiąca o istocie obrotu handlowego. Ekwiwalentem towaru lub usługi jest w niej pieniądz w formie gotówkowej czy bezgotówkowej. Wymiana dobra za dobro nie została jednak zakazana w żaden sposób i taka forma działania może mieć w dalszym ciągu miejsce. Na polskim gruncie brak jest przepisów, które uniemożliwiałyby taki sposób wymiany. Specyfika takiej umowy polega na tym, że każda ze stron jest jednocześnie sprzedawcą oraz nabywcą. Sprawdźmy, jakie są skutki takiego modelu wzajemnych rozliczeń na gruncie VAT.
Zdarza się, że firmy zawierają umowy barterowe, które stanowią rodzaj bezpośredniej wymiany towarów i usług. W praktyce pojawiają się problemy, jak podatkowo rozliczyć taką umową i jak ją zaksięgować.
Pytanie: Spółka z o.o. zawarła z firmą prowadzącą działalność gospodarczą umowę barterową, w ramach której wymiana wzajemnych świadczeń polega na przekazaniu materiałów z demontażu kotła zainstalowanego w ciepłowni wraz z urządzeniami towarzyszącymi w zamian za usługę demontażu tych urządzeń. Jak prawidłowo rozliczyć i zaewidencjonować przychód uzyskany ze sprzedaży zdemontowanych urządzeń? Czy są to „Pozostałe przychody operacyjne”, czy raczej pozostała sprzedaż ciepłowni? Czy VAT rozlicza się na zasadach ogólnych? Jak prawidłowo rozliczyć fakturę otrzymaną od wykonawcy tej usługi?
Upewnij się czy uregulowanie zobowiązania, dotyczącego transakcji powyżej 15.000 zł, w formie kompensaty, umowy barterowej lub nettingu będzie mogło stanowić wydatek zaliczany do kosztów uzyskania przychodu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip