Decyzja o umorzeniu zaległości podatkowej jest uznaniowa - to urząd decyduje, czy przyzna ci zwolnienie z obowiązku zapłaty zaległego podatku. Nawet jeśli złożysz wniosek i spełnisz wszystkie wymagania, które uprawniają cię do umorzenia zaległości podatkowej, nie ma gwarancji, że taka ulga zostanie ci przyznana. Urząd rozpatruje każdą sprawę indywidualnie
Pandemia COVID-19 spowodowała trudności finansowe dla wielu przedsiębiorców. Jednym z dostępnych narzędzi mających na celu poprawę płynności finansowej jest ulga w spłacie zobowiązań podatkowych w postaci odroczenia terminu płatności podatku czy rozłożenia zapłaty podatku na raty. Można także starać się o umorzenie zaległości. Preferencje te można zastosować także do terminu zapłaty zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, a także do odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek. Instrumenty te są uregulowane w Ordynacji podatkowej i obowiązywały także przed wprowadzeniem specustaw do spraw walki z koronawirusem. Rozwiązania te dotyczą nie tylko podatników, lecz także płatników, inkasentów, spadkobierców i osób trzecich.
Ministerstwo Finansów poinformowało o wsparciu przedsiębiorców, którzy w związku z występowaniem koronawirusa będą mieć problemy z terminową zapłatą należności podatkowych.
Jeśli jest to uzasadnione ważnym interesem podatnika można wnioskować do organu podatkowego o umorzenie (w całości lub w części) zaległości podatkowej, odsetek za zwłokę lub opłaty prolongacyjnej. Zobacz, jak sporządzić taki wniosek.
Nawet istotny interes podatnika nie przesądza o umorzeniu zaległości podatkowej. Co więcej, organ podatkowy ma prawo odmówić udzielenia tej ulgi, nawet gdy podatnik spełnił wszystkie wymogi ustawowe, tak stwierdził WSA w Bydgoszczy w wyroku z 7 lipca 2010 r. - I SA/Bd 230/10. Kiedy zatem można liczyć na takie umorzenie - dowiesz się z komentarza naszego eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip