ulga na robotyzację

Ulga na robotyzację w praktyce – ile można odliczyć

Ulga na robotyzację w praktyce – jak skorzystać z odliczenia w związku zakupem robota przemysłowego

Ulga na robotyzację pozwala na dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów poniesionych na robotyzację. Odliczenie to nie może przekroczyć 50% wysokości kosztów. Sprawdź na konkretnym przykładzie, jak skorzystać z ulgi na robotyzację.

W myśl art. 38eb ust. 1 ustawy CIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych może odliczyć od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w roku podatkowym na robotyzację, przy czym kwota odliczenia nie może przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Jakie wydatki na robotyzację można zaliczyć do kosztów podatkowych

Koszty uzyskania przychodów poniesione na robotyzację to m.in. koszty:

  • koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do poprawnego uruchomienia i przyjęcia do używania robotów przemysłowych,
  • opłaty ustalone w umowie leasingu finansowego, dotyczącej robotów przemysłowych oraz innych środków trwałych, jeżeli po upływie podstawowego okresu umowy leasingu finansujący przenosi na korzystającego własność tych środków trwałych.