ulga na działalność badawczo-rozwojową

Ulgi i odliczenia w CIT za 2024 rok

Ulgi i odliczenia w CIT za 2024 rok – jak zmniejszyć podatek do zapłaty

Podatnicy CIT, których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym do 31 marca 2025 r. mają czas na złożenie CIT-8 za 2024 rok. Warto przypomnieć o możliwościach związanych z ulgami i odliczeniami w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). W dobie rosnących obciążeń fiskalnych, legalna optymalizacja podatkowa staje się kluczowym elementem zarządzania wysokością podatków w firmie. Dostępne ulgi pozwalają nie tylko na obniżenie należnego podatku, ale także mogą stymulować rozwój firmy, nowych projektów. W tekście omawiamy najważniejsze ulgi i odliczenia obowiązujące w rozliczeniu CIT-8 za 2024 roku. Podpowiemy, jak skutecznie z nich skorzystać, aby zmaksymalizować korzyści finansowe dla Twojej firmy. Dowiedz się, jakie zmiany wprowadzono w przepisach oraz jakie kroki należy podjąć, aby legalnie i efektywnie zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe.

Odliczenia od podstawy opodatkowania

Podatnik ma prawo do odliczenia darowizn przekazanych na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom, określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego, obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele - łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1 (art. 18 ust. 1 pkt1 ustawy o CIT).

Co jest jednak istotne, łączna kwota odliczeń nie może przekroczyć 10% dochodu. Jednak odliczeniom nie podlegają darowizny na rzecz:

1)           osób fizycznych;

2)           osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Odliczenie darowizn oraz odliczenie wynikające z odrębnych ustaw stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek płatniczy obdarowanego lub jego rachunek w banku, inny niż rachunek płatniczy, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Jednocześnie należy pamiętać, że podatnicy korzystający z odliczenia darowizn są obowiązani wykazać w zeznaniu CIT-8 kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę, adres i numer identyfikacji podatkowej lub numer uzyskany w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w którym obdarowany ma siedzibę, służący dla celów podatkowych identyfikacji.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak skorzystać z ulgi b+r;
  • Czym są koszty kwalifikowalne;
  • Kto może skorzystać z ulgi na sponsoring i ile można odliczyć;
  • Ile można odliczyć w ramach ulgi na prototyp;
  • Kiedy można skorzystać z ulgi prowzrostowej.
Ulga na dzialalnosc

Archiwalny Ulga na działalność badawczo-rozwojową – korzyść na wyciągnięcie ręki

Korzyść związana z implementacją ulgi na działalność badawczo-rozwojową (B+R) to możliwość  dodatkowego obniżenia podstawy opodatkowania nawet o 50% wartości poniesionych wydatków na działalność B+R. Od 2018 roku korzyści z stosowania będą prawdopodobnie dwukrotnie większe. Zobacz, jak możesz skorzystać.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują regulacje umożliwiające podatnikom osiąganie znacznych oszczędności podatkowych – ulga na działalność badawczo-rozwojową (B+R). Podmioty do niej uprawnione to nie tylko wielkie koncerny prowadzące rozbudowaną działalność w zakresie badań i rozwoju przy użyciu laboratoriów i zatrudniające rzeszę pracowników naukowych, ale także przedsiębiorcy dokonujący innowacji na skalę własnego przedsiębiorstwa w zakresie produkowanych wyrobów i świadczonych usług (przykładowo firmy produkujące różnego rodzaju maszyny i urządzenia, firmy kosmetyczne, twórcy oprogramowania, firmy z branży spożywczej).

Zapraszamy do obejrzenia szkolenia online, z którego dowiesz się m.in.:

  • Co to jest ulga na B+R.
  • Jakie są korzyści związane z implementacją ulgi B+R oraz jak je maksymalizować.
  • Jak przeprowadzić ocenę czy działania prowadzone w ich firmach kwalifikują się do skorzystania z ulgi B+R i jak kalkulować koszty kwalifikowane.
  • Jak w praktyce stosować ulgę na działalność badawczo-rozwojową.
  • Jakie mogą wystąpić problemy i ryzyka związane z implementacją ulgi.
  • Jaka jest praktyka organów podatkowych i sądów administracyjnych w kontekście stosowania przepisów dotyczących ulgi B+R.
  • Jakie obowiązki ewidencyjno-dokumentacyjnych związane są z korzystaniem z ulgi.

Szkolenie prowadzą:

Bartosz Mroczkowski

Doradca podatkowy w Zespole Planowania Podatkowego Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Paweł Kucejko

Prawnik w Zespole Planowania Podatkowego Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Wstęp:

O Kancelarii Ożóg Tomczykowski:

Od 2003 roku towarzyszymy naszym klientom oferując kompleksowe doradztwo podatkowo-prawne. Jesteśmy niezależną polską kancelarią, która dzięki aktywnej działalności i profesjonalnej obsłudze polskich i zagranicznych przedsiębiorstw zajmuje czołową pozycję na rynku. Z odpowiedzialnością i pełnym zaangażowaniem wspieramy naszych klientów w budowaniu pozycji na rynku oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i efektywności prowadzonego biznesu. Stawiamy na talenty. Nasz zespół to profesjonaliści o wysokim poziomie wiedzy podatkowej, prawnej i ekonomicznej oraz szerokiej znajomości zagadnień branżowych i otoczenia biznesowego naszych klientów i partnerów. O sile i jakości naszej kancelarii stanowi przede wszystkim wieloletnie doświadczenie zawodowe jej wspólników – dr Ireny Ożóg i Pawła Tomczykowskiego. Satysfakcja klientów z naszych usług – innowacyjnych rozwiązań oraz strategicznego i długoterminowego doradztwa prawno-podatkowego uwzględniającego uwarunkowania biznesowe i specyfikę branż – to nasz priorytet. Wiedza ekspercka, praca zespołowa, troska o klienta oraz innowacyjność są głównymi wartościami, którymi kierujemy się w naszej wieloletniej współpracy z klientami. Zaufali nam klienci reprezentujący różnorodne sektory gospodarki, w tym energetyczny, chemiczny, spożywczy, motoryzacyjny, deweloperski, FMCG i wiele innych, a wśród nich firmy z listy 500 największych polskich przedsiębiorstw, w tym m.in. kilka z pierwszej dwudziestki tej listy.